Dlaczego ludzie kłamią?

Czy łatwo jest nam powiedzieć komuś prawdę? A może prościej jest skłamać? To chyba dylemat moralny wielu z nas. Prawda przecież powszechnie uważana jest za coś dobrego, a kłamstwo jest naganne. Ale czy zawsze?
Ile jest takich sytuacji, kiedy bijemy się z myślami co należy powiedzieć, a co przemilczeć (co nie którzy też uważają za kłamstwo). Przecież nie każdą rzecz należy powiedzieć i nie każdą można zachować dla siebie lub przeinaczyć.
Osobiście wiele razy miałam ten problem i długie godziny zastanawiałam się, czy wszystko co mówię jest właściwe, jak i zadając sobie pytanie dlaczego ludzie kłamią. Do tej pory nie jestem całkowicie pewna wszystkiego, ale chętnie podzielę się wnioskami, do których doszłam.
Otóż pierwszy z powodów, dla których ludzie kłamią jest strach. Tak właśnie strach. Przecież obawiając się konsekwencji powiedzenia prawdy i nie mając odwagi, żeby ją wyznać zwyczajnie kłamiemy. Inaczej mówiąc chronimy swój tyłek przed niechcianymi konsekwencjami. Nie każdy bowiem jest w stanie wziąć jej na przysłowiową klatę.
Drugim powodem, również dosyć częstym, dlaczego sięgamy po kłamstwo jest niechęć sprawienia komuś przykrości. Przecież nie powiemy ważnej dla nas osobie czegoś co sprawi, że poczuje się przez nas skrzywdzona, mimo, że powiedzieliśmy jej prawdę. Jest nie rzadko tak zwany „dobry” powód, żeby skłamać, ale nie nadużywajmy go.
Trzecim takim powodem jest chęć uzyskania korzyści. Ile razy jest choćby w pracy taka sytuacja, że kolega lub koleżanka, a może nawet ty sam, zawyżacie swój udział w dobrze wykonanej pracy, aby uzyskać aprobatę ze strony szefa. To samo się tyczy zwykłych relacji międzyludzkich.
Czwartym powodem jest nasze wygodnictwo lub zwykłe lenistwo. Przypomnijcie sobie jak często nie chcą iść z koleżanką na kawę mówicie jej, że macie masę pracy do zrobienie, a tak naprawdę leżycie brzuchem do góry i po prostu nic wam się nie chce. A może jak wiele razy obiecywaliście, że zrobicie coś w późniejszym terminie, gdy tka naprawdę nie macie tego w planach.
To moje spostrzeżenia drogi czytelniku. Może nie ma ich wiele, ale teraz na pewno sami zastanowicie się nad poszerzeniem tej bazy powodów do kłamstwa.

przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here