Okna panoramiczne – aluminium czy PCV?

Okna panoramiczne to niezwykłe rozwiązanie, które zapewnia unikatowe walory estetyczne. Posiadając tego rodzaju okno mamy wgląd w przestrzeń poza budynkiem oraz nadajemy lokalowi, czy też budynkowi charakteru. Okna panoramiczne mogą być stworzone z PCV, jak i aluminium. To, który materiał powinniśmy wybrać jest zależne od wielu czynników.

Panoramiczne okna PCV

Rozległe przeszklone przestrzenie to trend, który obecny jest nie tylko w nowoczesnych biurowcach, ale pojawia się coraz wyraźniej zabudowie jednorodzinnej. Zamontowanie okna panoramicznego to wspaniały sposób na połączenie przestrzeni wewnątrz budynku z widokiem na ogród lub okoliczną przyrodę. Okno panoramiczne to nie tylko dostęp do wspaniałego pejzażu znajdującego się na zewnątrz, ale również wspaniała ozdoba domu. Tak więc czy tego rodzaju okna wykonane z PCV są dobrym wyborem? Jakie są właściwości okna? Czy jest to rozwiązanie proekologiczne? Poszukując firmy, która może zamontować okna powinniśmy sprawdzić rekomendacje na http://oknotest.pl/okna-aluminiowe.

Dużą zaletą wszystkich modeli wykonanych z PCV są bardzo dobre właściwości ciepłochłonne. Oznacza to, że zakupując okna panoramiczne wykonane z PCV bez większych problemów osiągniemy świetne parametry izolacji termicznej. Można więc przyjąć, że dzięki energooszczędności okna tego rodzaju są stosunkowo dobrym rozwiązaniem dla środowiska. Drugą często kluczową cechą tego rodzaju modeli jest ich stosunkowo niska cena. Decydując się na okno panoramiczne z PCV zapłacimy mniej, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku uposażania całego domu w stolarkę aluminiową.

Panoramiczne okna aluminiowe

Można przyjąć, że okna wykonane z PCV sprawdzą się nieco lepiej w przestrzeniach domowych, gdzie wytrzymałość okna nie jest tak ważna. Ponadto jest to rozwiązanie tańsze oraz pozwalające na zaoszczędzenie na niższych rachunkach za ogrzewanie. Oczywiście nie oznacza to, że okna z aluminium nie posiadają swoich zalet. Jedną z głównych przyczyn, dla których aluminium jest tak często wybierane jako materiał na okna jest wytrzymałość oraz sztywność. Z tego względu sprawdza się doskonale podczas różnorodnych realizacji przeszkleń wielkogabarytowych oraz fasadowych, kiedy wytrzymałość zastosowanego materiału ma szczególnie duże znaczenie dla trwałości oraz bezpieczeństwa.

W przypadku okien można wyjść z prostej zasady, że im większa jest przestrzeń, którą chcemy przeszklić lub fasada powinniśmy stosować wytrzymalsze materiały. Okna o tak dużych parametrach są szczególnie mocno narażone na różnego rodzaju przesilenia. Chociażby na te, będące wynikiem intensywnego wiatru. Również wysoka temperatura będąca efektem bardzo intensywnego nasłonecznienia może skrócić żywotność okien z PCV. Z tego względu w takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie okien aluminiowych. Tak więc główną kwestią, którą należy rozważyć przy wyborze między aluminium a PCV jest umiejscowienie, rozmiar oraz intensywność sił, które będą oddziaływać na okno.

Okna panoramiczne – aluminium czy PCV?

Zarówno okna z PCV, jak i aluminiowe mają swoje korzyści. W przypadku PCV na szczególną uwagę zasługuje zdolność do zatrzymywania ciepła oraz stosunkowo niska cena. Z koli aluminium, ze względu na wytrzymałość i sztywność jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem w przypadku okien panoramicznych o szczególnie dużych rozmiarach i narażonych na ciężkie warunki atmosferyczne. Ostateczną decyzję o tym, jaki rodzaj okien wielkogabarytowych wybrać powinniśmy uzależnić od takich zmiennych jak:

– parametry zaplanowanego przeszklenia oraz planowany kształt,
– położenie budynku, na którym montowane będzie przeszklenie
(warunki klimatyczne, uwarunkowania geograficzne),
– położenie budynku i będące tego efektem naświetlenie,
– materiał, który został użyty do postawienia ścian budynku.

Dopiero po odpowiedzeniu na te i wszystkie inne pytania będziemy w stanie określić, czy wystarczy zamontowanie tańszych okien z PCV, czy też będziemy musieli zainwestować większą ilość pieniędzy, która zagwarantuje nam większą wytrzymałość oraz wyższy poziom bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here