Przygotowanie posiłków, czy to prostych typu kanapki, czy bardziej skomplikowanych wymaga użycia noży. Aby uniknąć frustracji i zniechęcenia do pracy w kuchni warto zaopatrzyć się w jakościowo dobre te narzędzia.Takie, które sprostają naszym wymaganiom i potrzebom.
Typy noży
Noże różnią się między sobą kształtem, ostrością, czy wielkością. Każdy ma swoje specjalne przeznaczenia. Przed ich wyborem należy zastanowić się jaki zestaw będzie dla nas najlepszy. Na pewno powinno się w nim znaleźć kilka większych noży, jak i mniejsze, a także specjalne, które będą używane w związku z naszymi preferencjami kulinarnymi. Na rynku jest wiele ich rodzajów, a najpopularniejsze z nich to:
- Nóż szefa kuchni – najbardziej uniwersalny i często używany. Ma długie, ponad dwudziestocentymetrowe i szerokie ostrze. Służy do rozdrabniania, siekania i krojenia mięsa czy warzyw.
- Nóż do warzyw jest krótki, ma wąskie ostrze i lekko zakrzywioną końcówkę. Świetnie sprawdzi się podczas obierania owoców i jarzyn, oraz wykonywania dekoracyjnych cięć.
- Nóż do pieczywa ma charakterystyczne ząbkowane ostrze, jest dość długi.
- Nóż do trybowania, czyli oddzielania mięsa od kości. Jego ostrze jest wąskie i elastyczne.
- Noże do sera często mają rozwidloną końcówkę, a środek tnącej powierzchni pusty. Na brzegu posiadają drobne ząbki.
Poza wymienionymi jest jeszcze sporo specjalistycznych noży, na przykład do steków, do pomidorów, do filetowania czy tasak. Wysokiej jakości, nowoczesne noże kuchenne można znaleźć w sklepie Amefa. Wybierając z bogatej oferty z łatwością skompletujemy idealny zestaw dla siebie, albo wybierzemy gotowy już komplet.
Trwałość noży a materiał z jakiego je wykonano
Duże znaczenie w długim i komfortowym użytkowaniu noża ma materiał z jakiego został wykonany. Tanie narzędzia do krojenia wyprodukowane z walcowanej blachy, są mało trwałe, trudno je naostrzyć , zdarza się że rdzewieją. Na pewno lepsze będą te ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję i długo zachowują ostrość.
Noże wysokiej jakości wykonane są z tytanu, który jest twardy, odporny na zniszczenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Taki produkt jest lekki i może być używany długo bez zmęczenia ręki. Jeszcze innym materiałem wykorzystywanym do produkcji noży jest ceramika. Produkty z niej wykonane długo nie wymagają ostrzenia, nie wchodzą w reakcję chemiczną z produktami spożywczymi i bardzo łatwo je czyścić.
Rodzaje rękojeści
Nóż używany na co dzień powinien być wygodny, dopasowany do dłoni, dlatego warto przyjrzeć się jaką ma rękojeść. Jej różne rodzaje mają wpływ na wytrzymałość i trwałość. Najbardziej popularne są te wykonane z drewna. Są przyjemne w dotyku i ciepłe. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą być wystawiane na długi kontakt z wodą.
Pod tym względem lepsze są rączki z tworzywa sztucznego, które nie niszczą się pod wpływem wilgoci, można je myć w zmywarce. Dostępne są też takie, pokryte powłoką antypoślizgową, zwiększające bezpieczne użytkowanie. Jeszcze inne właściwości mają rękojeści ze stali nierdzewnej. Są bardzo gładkie, odporne na bakterie a także najłatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Wybierając odpowiednie noże trzeba przeanalizować kilka aspektów, warto jednak to zrobić aby praca w kuchni była przyjemna i szybka. Sprzęt powinien być funkcjonalny i spełniać nasze preferencje.