mikrofon pojemnościowy

Jednym z elementów, które są niezbędne podczas nagrywania dźwięków, jest oczywiście mikrofon. Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele rodzajów tego narzędzia, a jednym z nich jest mikrofon pojemnościowy. Czym charakteryzuje się ten rodzaj mikrofonu i jakie są jego właściwości? Jak wybierać mikrofon, by okazał się odpowiedni do wykonywanej pracy? Odpowiedzi na te pytania i znacznie więcej można znaleźć w poniższym artykule.

Mikrofon pojemnościowy – właściwości, cechy i zasada działania

Mikrofon zwany pojemnościowych jest bardzo często wykorzystywany podczas nagrywania dzwięków. Każdy mikrofon pojemnościowy składa się z ruchomych okładek i siatki membranowej. Są one ładowane polaryzującym napięciem i w ten sposób tworzą konkretny rodzaj kondensatora. Dzięki drganiom membrany może zmieniać się pojemność kondensatora. Wywołują to fale dźwiękowe. W ten sposób mogą powstać impulsy elektryczne, które są następnie przekazywane do specjalnego rejestratora. Działanie mikrofonów pojemnościowych jest niezwykle proste, a ich użytkowanie wygodne i praktyczne. Jedyną wadą jest to, że do sprawnego działania mikrofonu pojemnościowego niezbędne jest zastosowanie dodatkowego zasilania fantomowego. Między innymi z tego powodu takie mikrofony rzadko stosowane są na estradach. Zaletą mikrofonów jest z kolei bardzo wysoka czułość. Co ważne są one w stanie rejestrować niezwykle precyzyjnie nawet najcichsze dźwięki. Mikrofony pojemnościowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są one bardzo lekkie i charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia częstotliwości. Są one jednak dość drogie, ale ich zalety rekompensują wyższą cenę w stu procentach.

Gdzie wykorzystywane są mikrofony pojemnościowe?

Mikrofony pojemnościowe wykorzystywane są w różnych okolicznościach i miejscach. Przede wszystkim są to studia nagraniowe i muzyczne. Ich zaletą jest bowiem wyłapywanie nawet bardzo cichych dźwięków. Dodatkowo takie mikrofony wyróżniają się wysoką jakością. Znakomicie rejestrują one zarówno ciche, jak i głośne dźwięki w izolowanych warunkach. Potrafią wyłapać różne zmiany tonów i detale. Każdy mikrofon pojemnościowy sprawdzi się w przypadku nagrywania wokali lub instrumentów akustycznych. Jest on znakomitym narzędziem wykorzystywanym bardzo często w studiach nagraniowych. Nie zaleca się z kolei stosowania mikrofonu pojemnościowego na zewnątrz pomieszczeń w czasie deszczu lub niskiej temperatury. Takie mikrofony są bowiem dość delikatne i trzeba na nie uważać. Wyróżniają się one jednak znakomitymi właściwościami i są niezwykle popularne w świecie muzyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here