Co warto wiedzieć o kociej toalecie

Kocia kuweta to bardzo ważne miejsce dla naszego pupila. To tam załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, a ze względu na to, że naturalnie jest drapieżnikiem, musi podczas tej czynności czuć się bezpiecznie. Co więcej, koty to bardzo czyste zwierzęta, które nie znoszą brudu zwłaszcza w swojej toalecie. Dlatego też jej odpowiedni dobór i regularne sprzątanie są bardzo ważne.

Wielkość dopasowana do kota

Koty różnych ras mają też różną wielkość. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając kuwetę dla kota. Powinna być na tyle duża, aby zwierzę swobodnie się w niej mieściło, a także mogło wykonać obrót i kopać tak długo, jak zechce.

Dlatego też szczególnie w przypadku kotów ras dużych, jak choćby main coon, powinieneś sięgnąć po kuwetę w rozmiarze XXL. I nie zdziw się, że zwykłe, małe dachowce także będą ją wolały od otwartych przestrzeni.

Otwarta lub zamykana

Kocia kuweta niestety zazwyczaj nie pachnie najlepiej. Aby zminimalizować tę przykrą jej cechę, można stosować pachnące żwirki o dobrym pochłanianiu zapachu, a także często usuwać zanieczyszczenia. Oprócz tego rozchodzenie się zapachu może zostać ograniczone za sprawą dobrze zamykanej górnej połowy kuwety. Dzięki temu rozwiązaniu kot nie będzie też wysypywał żwirku na podłogę podczas zakopywania odchodów.

Jednak nie zawsze kuweta zamknięta, z drzwiczkami, to rzecz, którą mruczek akceptuje. Wiele kotów nie lubi przechodzenia przez wahadłowe drzwi – wówczas wystarczy je zdjąć, aby bez problemu kot korzystał z takiego rozwiązania. Jeśli jednak wciąż odmawia, oznacza to, że najpewniej woli otwarte toalety.

Chcesz wiedzieć więcej albo wybrać jedną z nich? W takim razie zajrzyj tutaj: https://www.aquaelzoo.pl/1011-kuwety-dla-kota.

Dobrze dobrany żwirek

Nie ukrywajmy – żwirek w kociej toalecie to podstawa zadowolenia mruczka i znacznie mniej kłopotów behawioralnych, które mogłyby się pojawić przy nieodpowiednim żwirku. Najlepiej aby był on bardzo drobny i przypominał piasek. Lepiej nie sięgać po silikon, ponieważ wiele kotów za nim nie przepada: jest wygodny tylko dla ludzi, ale nie dla kocich łapek.

Warto także zastanowić się, czy kot będzie w stanie korzystać ze żwirku o konkretnym zapachu. Jest pomocny dla ludzi w utrzymaniu przyjemnej atmosfery wokół kuwety, ale które koty są na niego uczulone. Wówczas warto zmienić go na neutralny albo i innej nucie zapachowej.

Częste sprzątanie

Tak jak już wspomnieliśmy, koty nie cierpią brudnych kuwet. Dlatego, aby mieć pewność, że nie będą próbować skorzystać z podłogi, kwiatka lub innego miejsca, które nie jest przeznaczone na toaletę, należy dbać o czystość kuwety. Wówczas na pewno żaden wypadek się nie wydarzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here