Czy ktokolwiek kiedyś zastanawiał się, czym jest światło? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się absurdalnie trudna, bo jak nazwać coś, co widzimy, ale czego nie możemy dotknąć. Odpowiedź dodatkowo komplikuje fakt, iż światło ma dwie definicje: potoczną i naukową. Jak można się domyślić, różnią się one od siebie. Czym więc jest światło?
Co to jest światło? Definicja potoczna.
Potocznie definiując, światło nazywamy nim promieniowanie elektromagnetyczne, ale tylko widzialną część, taką, którą możemy odbierać za pomocą siatkówki naszego oka. Oczywiście nie jest to dokładna definicja, gdyż każde oko jest inne, tak więc zakres widzialności światła także będzie inny.
Co to jest światło? Z naukowego punktu widzenia…
Poznaliśmy już definicję w języku potocznym. Nie jest ona zbyt skomplikowana, prawda? Gdybyśmy chwile mieli się zastanowić nad definicją, z pewnością byłaby podobna do powyższej. Jednak światło to nie tylko to, co widzimy. Tyle mówi się przecież o promieniowaniu ultrafioletowym, podczerwieni… Nauka to wszystko obejmuje, dzięki dziedzinie zwanej optyką. Optyka zajmuje się badaniem promieniowania optycznego, czyli światła. Promieniowanie optyczne dzieli się na trzy zakresy: podczerwień, ultrafiolet i światło widzialne. Nasze oko dostrzega tylko to ostatnie, jednak pozostałe są niemniej ważne. Światło mogą wytwarzać podgrzane ciała, elektrony zmieniające poziom energetyczny w atomie, fotoluminescencja i wiele innych. Co to jednak oznacza dla zwykłego człowieka? Choćby ten drugi przykład jest wykorzystywany do produkcji neonów. Wbrew pozorom, nauka otacza nas na co dzień.