Ashwagandha – dlaczego jej stosowanie ma sens

Ashwagandha nazywana jest także indyjskim żeń-szeniem, a w Polsce znana jest także pod nazwą witanii ospałej. Roślina ta była i jest czynnie wykorzystywana w ziołolecznictwie już od ponad 3 tysięcy lat, głównie ze względu na swoje niezwykłe właściwości. To, co przede wszystkim ma zastosowanie w ziołolecznictwie to zarówno korzeń rośliny jak i jej owoce. Ashwagandhę można spotkać w naturalnym środowisku w Indiach, ale i w Pakistanie, Afganistanie, Iranie oraz na Sri Lance. Przede wszystkim jest ceniona ze względu na swoje działanie wzmacniające dla organizmu, a także ze względu na to, że z jej pomocą można efektywnie walczyć ze stresem.

Ashwagandha jest też typowym adaptogenem

To, co na pewno warto wiedzieć to fakt, że ashwagandha jest adaptogenem, a więc w ziołolecznictwie wykorzystuje się ją do walki ze stresem. Ma też zastosowanie w różnego rodzaju lękach, niepokojach, zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach nastroju, a także w przypadku problemów ze snem. Adaptogen jest lekiem ziołowym, który wspiera organizm w stanach wyczerpania, a także w przypadku różnego rodzaju przeżyć traumatycznych. Z samej swojej definicji adaptogeny przede wszystkim mają za zadanie uodpornić nasz organizm, ale też jednocześnie mają jak najmniej szkodzić. Chodzi więc o to, aby jak najmocniej zniwelować ewentualne działania niepożądane związane z przyjmowaniem adaptogenu przy jednoczesnej możliwości normalizacji funkcji organizmu i możliwości jego maksymalnego wzmocnienia. Podobnymi roślinami do witanii ospałej są też inne adaptogeny takie jak miłorząb japoński, różeniec górski czy też korzeń lukrecji.

Dlaczego kuracja z wykorzystaniem ashwagandhy ma sens?

Chociażby dlatego, że jest to całkowicie naturalny sposób walki ze stresem o znacznie mniejszej inwazyjności w stosunku do środków chemicznych. Sposób działania ashwagandhy na ludzki organizm jest podobny do jej charakteru – roślina ta ma ogromne możliwości adaptacyjne, ze względu na pustynny klimat, w którym żyje. Dodatkowo posiada w swoim składzie szereg substancji aktywnych biologicznie, które wykazują działanie zarówno antynowotworowe jak i antybakteryjne. Między innymi w roślinie tej znajdziemy duże ilości żelaza, dzięki którym komórki naszego organizmu mogą być lepiej natlenione, ale i wzmacniające fitosterole, takie jak alkaloidy. Za stosowaniem tego zioła chociażby w celach zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej przemawia to, że nie działa ona na nasz organizm uzależniająco w przeciwieństwie do wielu kuracji farmakologicznych.

Wsparcie także i w innych kwestiach

Ten lek ziołowy poprawia odporność organizmu, ale dzięki swojemu działaniu antystresowemu pomaga też w dłuższym dystansie czasowym zapobiegać takim chorobom jak cukrzyca czy też nadciśnienie. Najlepszą rekomendacją może być także to, że tego rodzaju adaptogeny często stanowią kurację wspierającą dla osób, które przechodzą chemioterapię bądź radioterapię. Ashwagandha wspiera leczenie depresji, choroby Alzheimera, a badania pokazują, że może też zapobiegać neutropenii.

Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie ashwagandhy na sobie, to nie możemy Ci polecić nic innego jak adaptogenu w formie płynnej – pod postacią kropli. Jest tylko jeden w Polsce producent tego typu preparatów, warto zatem zajrzeć na jego stronę internetową: Ashwagandha

[Głosów:8    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here