Meble ogrodowe to nieodzowne wyposażenie nie tylko przydomowych ogródków, ale często także tarasów i balkonów. Stoły, ławy i krzesła przynoszą ogrom satysfakcji w sezonie letnim, a praktycznie wykorzystywane są one już od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak zadbać o meble ogrodowe, by jak najdłużej mogły cieszyć swoich użytkowników pełnią funkcjonalności i nieskazitelnym wyglądem?
Codzienna pielęgnacja mebli ogrodowych
Posiłek pod gołym niebem, w gronie rodziny lub bliskich. Czy może być lepszy scenariusz na spędzenie leniwego popołudnia? Meble ogrodowe doskonale sprawdzają się zarówno podczas hucznych uroczystości, jak i przy okazji kameralnych spotkań. Wygodne krzesła i funkcjonalne stoły doskonale podnoszą jakość takich chwil i choćby z tego powodu warto o nie zadbać i obdarzyć niezbędną troską. Do najczęściej spotykanych mebli z pewnością zaliczymy te wykonane z drewna, metalu i plastiku. Każdy surowiec wymaga nieco innego podejścia, różny też będzie charakter czynności pielęgnacyjnych.
W przypadku drewna bezpośredni wpływ na sposób pielęgnacji ma metoda wykończenia powierzchni. Jeżeli zdecydowaliśmy się na drewno olejowane to możemy cieszyć się szlachetnym, naturalnym wyglądem słojów, konieczne jednak będzie powtarzanie procesu olejowania i to najlepiej dwa razy do roku. Czynność ta nie należy do męczących, warto jednak postarać się o dotarcie do każdej szczeliny. Meble malowane, niezależnie od tego, czy wykonane zostały z drewna, czy też z metalu również wymagają okresowych przeglądów. Łuszczącą się farbę koniecznie należy usunąć, najefektywniej z tym zadaniem poradzi sobie metalowa szczotka, tu jednak uwaga — ostro włókna mogą mocno ingerować w strukturę materiału! Nieco inaczej jest w przypadku bardzo popularnych mebli plastikowych. Tu liczy się przede wszystkim codzienna pielęgnacja. Nie ma mowy o stosowaniu ostrych szczotek, w zupełności wystarczy miękka szmatka i środek myjący. Jeżeli czynności pielęgnacyjne będziemy wykonywali regularnie, to meble przez długi czas zachowają świeży i estetyczny wygląd.
Jak przezimować?
Sytuacja komplikuje się wraz z nadejściem jesiennych deszczy, po których przychodzą pierwsze opady śniegu i znaczne spadki temperatur. Niekorzystne warunki atmosferyczne mają fatalny wpływ na kondycję mebli ogrodowych. Woda wnika w każdą szparą, co w przypadku mebli drewnianych prowadzi do destrukcyjnych zmian, na meblach metalowych szybko pojawia się korozja, cierpi też struktura plastikowych stołów, foteli i leżaków — stają się porowate, a zacieki utrwalają się w wyjątkowo nieprzyjemny i trudny do usunięcia sposób. Idealnym rozwiązaniem byłoby zimowanie mebli ogrodowych w zamkniętym pomieszczeniu, ze względu na ich gabaryty trudno jest jednak wygospodarować odpowiednią przestrzeń. W takim przypadku z pomocą przychodzą pokrowce na meble ogrodowe.
Spójrzmy na ofertę firmy eDomator. Znajdziemy tu wykonane z grubego i bardzo gęstego polipropylenu pokrowce i plandeki, które doskonale wywiążą się z zadania ochrony mebli ogrodowych w trudnym, zimowym okresie. Wystarczy wszystkie sprzęty zgrupować w jednym miejscu, przykryć praktycznym pokrowcem i zabezpieczyć go dostarczonym przez sprzedawcę sznurkiem. W ten sposób estetyka naszego ogrodu, balkonu i tarasu nie ucierpi, a my zyskamy gwarancję, że meble przetrwają chłody i z powodzeniem posłużą jeszcze niejeden sezon.