Wgniecenie w aucie

Wypadek może zdarzyć się każdemu, nawet na parkingu. Wystarczy, że jeden samochód nie zauważy innego, np. gdy ten wyjeżdża i o zderzenie nietrudno. Dochodzi do stłuczki, lekkich uszkodzeń na karoserii i pojawia się pytanie – co teraz? Jak naprawić tak powstałe wgniecenie? Czy można dostać odszkodowanie?

Wypadek na parkingu i uszkodzenie samochodu – jakie straty?

Do wypadku może dojść dosłownie w każdym momencie i często w sytuacjach, w których byśmy się tego nie spodziewali. Prostym przykładem są uszkodzenia, do których dochodzi na parkingach, czy to pod naszym własnym domem, czy np. pod sklepem lub w innym miejscu publicznym. Sami możemy doprowadzić do zderzenia lub ktoś inny w sposób nieumyślny trafi w nasz samochód. Na parkingach jednak ruch najczęściej odbywa się dosyć wolno, co za tym idzie, ewentualne stłuczki nie należą do poważnych. Może więc dojść do lekkiego zarysowania lub w niektórych przypadkach do większego wgniecenia.

Jak naprawić wgniecenie po wypadku na parkingu?

Sposób działania będzie tutaj zależał przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia. Jeżeli jest naprawdę niewielkie, często po prostu machnie się na to ręką, ale bywa i tak, że chce się to jednak naprawić, zwłaszcza gdy dojdzie do wgniecenia. Mając odpowiednie narzędzia i umiejętności, można zająć się tym samodzielnie, jednak w większości przypadków konieczna jest wizyta w warsztacie. Wgniecenia w aucie usuwają specjaliści, którzy mają niezbędne doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Nie zawsze będzie się to wiązało z dużymi kosztami, zwłaszcza gdy możliwa jest naprawa bez lakierowania.

Kto płaci za szkody w czasie stłuczki?

Wiele będzie zależało od sytuacji i choć mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta, gdy ma się wykupione ubezpieczenie, to jednak nie jest tak do końca. Przede wszystkim OC chroni nas, gdy to my jesteśmy sprawcami, co oznacza, że jeżeli ktoś uszkodził nasz samochód, osoba odpowiedzialna za to powinna ponieść konsekwencje. Oczywiście pod warunkiem, że wie się, kto to zrobił. Ewentualnie warto zapytać się w okolicy, czy ktoś nie był świadkiem zdarzenia. Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, a zostanie namierzony, to będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za uszkodzenia, a ubezpieczyciel szkód nie pokryje. Na takie wypadki, warto mieć także wykupione dodatkowe ubezpieczenie AC.

Czy dostanie się odszkodowanie za uszkodzenie auta na parkingu?

Gdy dojdzie do uszkodzenia, na przykład wgniecenia karoserii samochodu, w wyniku stłuczki na parkingu, pierwszym co trzeba będzie zrobić, to zgłosić zdarzenie. Uzyskanie odszkodowania jest możliwe, ale jak zostało wspomniane, za szkodę płaci sprawca, czyli należy powiadomić ubezpieczyciela osoby, która za stłuczkę była odpowiedzialna. Jeżeli to my odpowiadamy za ten wypadek, nic nie zdziałamy – odszkodowania nie dostaniemy i będzie trzeba zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Nie warto też uciekać z miejsca zdarzenia, bo w ten sposób problem się pogłębia, bowiem ubezpieczyciel nie pokryje szkód przez nas poniesionych i dodatkowo będzie trzeba zapłacić za naprawę osoby, której pojazd został uszkodzony.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here