Probiotyki to szczepy bakterii potrzebne do właściwego działania organizmu. Probiotyki obecne są w przewodzie pokarmowym oraz w pochwie u kobiet. Poprawiają pracę przewodu pokarmowego. W wypadku kobiet, przeciwdziałają rozwojowi chorób intymnych. Naturalne probiotyki znajdują się w artykułach nabiałowych, np. w jogurtach. Probiotyki powinny zażywać osoby w trakcie antybiotykoterapii.
Probiotyki – odkrycie
Mimo że samo zjawisko probiozy oraz probiotyków przedstawili już w 1877 roku Pasteur oraz Jaubert, to na pozytywne działanie bakterii wywołujących kwas mlekowy pierwszy zwrócił uwagę rosyjski mikrobiolog Ilija Miecznikow – zdobywca nagrody Nobla z medycyny w 1908 roku. Przedstawiał on, iż jedzenie artykułów zawierających „bakterie mlekowe”, więc probiotyki, może doprowadzać do „wszczepienia” do przewodu pokarmowego przydatnych mikroorganizmów, jakie zamienią patogeny. Dla ustalenia takich drobnoustrojów w 1965 r. ustalono nazwę probiotyk.
Probiotyk – co to jest?
Probiotyki to artykuły, jakie zawierają taką ilość mikroorganizmów (zwłaszcza bakterii), działających korzystnie na nasz organizm. Probiotyki obecne są nie tylko w lekach oraz suplementach diety, lecz także w artykułach naturalnych, w normalnej żywności. Probiotyki powinny stanowić podstawowe urozmaicenie każdej antybiotykoterapii. Współcześnie doświadczenia naukowe pokazują także szereg pozostałych, korzystnych oddziaływań probiotyków.
Jak działają probiotyki?
Probiotyki zawierają kultury bakterii, jakie specjalnie wprowadza się do organizmu. Są to przede wszystkim bakterie z grupy Lactobacillus, lecz są także probiotyczne drożdże Saccharomyces boulardii. U zdrowego człowieka w przewodzie pokarmowym, natomiast u kobiet także w pochwie, powinny znajdować się kolonie przydatnych bakterii. W ogromnej mierze są to pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Ich przeznaczeniem jest utrzymywanie kwaśnego pH oraz hamowanie rozwojowi pozostałych, chorobotwórczych bakterii. Bakterie probiotyczne przeciwdziałają zarażeniom na drodze bezpośredniej oraz pośredniej. Pośrednio, przez podtrzymywanie kwasowego pH. W takim środowisku większość groźnych bakterii zanika, natomiast niewielkie pH to doskonałe warunki dla pałeczek kwasu mlekowego. Bezpośrednie niszczenie mikroorganizmów patogennych polega przede wszystkim na tworzeniu przez bakterie probiotyczne nadtlenku wodoru. Chorobotwórcze bakterie nie umieją wykonywać enzymów rozpuszczających nadtlenek wodoru (katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa). Z tego względu umierają, w procesie oksydowania oraz rozkładu białek. Skuteczne probiotyki i bakterie niebezpieczne konkurują także o czujniki na powierzchni ścian jelita. Jest to następny sposób likwidacji bakterii z organizmu.
Probiotyki a antybiotykoterapia
Probiotyki powinny stanowić integralny element każdej kuracji antybiotykowej. Wykorzystywane antybiotyki mają ogromne spectrum oddziaływania; nie usuwają tylko bakterii, jakie odpowiadają za aktualną chorobę, lecz uszkadzają wszelkie pozostałe, podatne na ich działanie. Po długiej antybiotykoterapii, naturalna flora jelit zazwyczaj jest zubożona. Brak potrzebnych bakterii może doprowadzić do kolonizacji jelit szkodliwymi patogenami – zarówno innymi bakteriami, jak również grzybami. Dosyć częstym powikłaniem po stosowaniu klindamycyny czy pozostałych antybiotyków, działających na wiele grup bakterii, jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Jest to rozwój bakterii Clostridium difficile, jaka okazuje się bólami brzucha oraz laksacją. W kolonoskopii w świetle jelit można zobaczyć duże żółto-zielone „tarczki” – błony rzekome. Aby przeciwdziałać powikłaniom, należałoby przy każdym leczeniu antybiotykiem należy podjąć tak nazywane leczenie osłonowe oraz sięgać po środki z bakteriami probiotycznymi. Należy je stosować w minimum godzinnym odstępie od przyjęcia antybiotyku, aby uniknąć natychmiastowej likwidacji przydatnych bakterii przez antybiotyk. Kurację probiotykami należałoby stosować jeszcze przez pewien czas od zakończenia antybiotykoterapii.
Autentyczność probiotyków
Żywność probiotyczna musi być określona kartką z precyzyjnym spisem zamkniętych w niej szczepów bakterii. Z tego względu przy zakupie należy dobrze odczytywać skład, gdyż jest mnóstwo artykułów określanych mianem „probiotyczne”, pomimo że w swoim składzie nie zawierają wcale żywych szczepów bakterii. Więc produkt jest probiotyczny wówczas, kiedy na opakowaniu zawarta jest wiadomość o rodzaju, gatunku oraz szczepie bakterii, jaką wykorzystano do jego produkcji. Natomiast aby bakterie wykonywały własne funkcje oraz poprawiały stan zdrowia naszego organizmu, określony towar musi zawierać co najmniej 10 milionów żywych szczepów w mililitrze.
Źródła probiotyków
Probiotyki dostępne są w jogurtach, kefirach, jak również w maśle oraz napojach owocowo-warzywnych. Należałoby zaobserwować, iż bakterie zamknięte w zwykłym jogurcie nie są w stanie przetrwać w naszym przewodzie pokarmowym, gdyż są trawione, z kolei bakterie probiotyczne dobiegają czynnie do jelit oraz właśnie tam rozpoczynają własną pracę, przeciwdziałając powstaniu groźnych bakterii. Także w aptece odnajdziemy szereg środków probiotycznych, polecanych zwłaszcza podczas kuracji antybiotykowej, przy biegunkach oraz pozostałych schorzeniach jelitowych. Żeby zagwarantować właściwą ilość żywych szczepów bakterii w organizmie, poleca się systematyczne, codzienne jedzenie artykułów probiotycznych.
Źródło: http://mezoterapiasprzet.pl/