Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii z naturalnymi kamieniami

Kamienie naturalne od wieków służą jako surowiec do tworzenia pięknych ozdób i biżuterii. Właściwa pielęgnacja biżuterii wykonanej z kamieni naturalnych jest uzależniona od ich rodzaju.

Ręcznie wykonana, naturalna biżuteria jest urocza, a poprawnie pielęgnowana może nam służyć przez lata. Musimy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie kamienie naturalne do robienia biżuterii są takie same i dlatego wymagają innych metod czyszczenia.

Profesjonalne preparaty, czy domowe metody?

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem pielęgnacji biżuterii z kamieniami szlachetnymi jest oczywiście stosowanie specjalnych kosmetyków jubilerskich. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych środków czyszczących takich jak płyny, pianki, ściereczki, które są przeznaczone do pielęgnacji wszelkiego rodzaju kamieni naturalnych oraz stopów złota, platyny i srebra. Niemniej jednak, od wieków istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie naturalnej biżuterii. Jak wyczyścić ozdoby z kamieniami naturalnymi? Kamienie naturalne do robienia biżuterii takie jak ametysty, szmaragdy, granaty, cytryny, onyksy, opale, lapis lazuli i rubiny można łatwo czyścić miękką szczoteczką do zębów z łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Pielęgnacja akwamarynu, berylu i szafiru nie jest skomplikowana i taż może odbyć się przy użyciu wody z mydłem, zwłaszcza jeśli w kamieniu nie ma inkluzji. Topaz, jadeit, chryzolit i cyrkon można również czyścić konwencjonalnymi środkami i szmatką z bawełny. Biżuterię z korala, kryształu górskiego i turmalinu należy czyścić rzadko, miękką ściereczką lub bardzo delikatną szczotką i wyłącznie letnią wodą.

Czyszczenie organicznych kamieni naturalnych

Kamienie takie jak turkus, opale i inne kamienie pochodzenia organicznego, w tym perły, bursztyn, masa perłowa, koralowce, amonity, skamieniałe drewno wymagają największej staranności w czyszczeniu. Nie można ich czyścić roztworami detergentów, sody oczyszczonej, eteru czy siarczanów. Czym zatem pielęgnować biżuterię ze wspomnianymi kamieniami naturalnymi?

  • Perły należy czyścić wilgotną ściereczką, można je także lekko przetrzeć skrobią ziemniaczaną.
  • Turkusowe koraliki lub bransoletki można myć tylko wodą destylowaną. Aby usunąć z nich zanieczyszczenia, stosuje się roztwór wodno-alkoholowy. Niedopuszczalna jest obróbka ultradźwiękowa lub parowa biżuterii z tym uroczym kamieniem.
  • Bursztyn to jeden z najdelikatniejszych i najbardziej miękkich kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie. Wskazane jest przechowywanie bursztynu w osobnej szkatułce jubilerskiej, aby zabezpieczyć go przed kontaktem z metalami i innymi materiałami. Brud, kurz i pot można usunąć z bursztynowego produktu za pomocą flanelowej szmatki nasączonej łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Aby wypolerować bursztyn i nadać mu połysk, nasączamy miękką szmatkę oliwą z oliwek i przecieramy biżuterię.

W przypadku kamieni o szczególnie delikatnej strukturze lub wątpliwości co do ich właściwości należy zwrócić się do specjalisty w celu uzyskania porady dotyczącej pielęgnacji i czyszczenia tych precjozów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here