5 gier strategicznych jako trening mózgu

Czujesz, że ostatnio nie jesteś w najlepszej formie umysłowej? Obserwujesz u siebie problemy z koncentracją, a i pamięć zaczęła trochę szwankować? Być może powinieneś wygospodarować trochę czasu na regularny trening mózgu. Wielu z nas, prowadząc napięty i zabiegany tryb życia, zapomina czasem o tym, że umysł – podobnie jak ciało – należy systematycznie ćwiczyć, by funkcjonował on prawidłowo.

Jak się za to zabrać, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Liczni eksperci za skuteczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację uznają rozmaite gry strategiczne. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 ciekawych propozycji takich gier. Sprawdź nasze rekomendacje i przygotuj się na nieco intelektualnej gimnastyki!

1. Szachy

Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć największego klasyka wśród gier. Szachy od wieków stanowią jedną z najpopularniejszych rozrywek, które wymagają od graczy wysoko rozwiniętych umiejętności analitycznych i strategicznych. Nie ma w końcu lepszego ćwiczenia na pamięć i skupienie uwagi niż baczne śledzenie i próba przewidywania kolejnych ruchów przeciwnika, prawda?

2. Niezłe Ziółka

To bardzo prosta i pięknie ilustrowana gra karciana, w której pojedyncza rozgrywka nie trwa zwykle więcej niż 20 minut – stanowi więc idealną propozycję na szybki, ale intensywny trening mózgu. Zadaniem graczy (lub gracza, jeśli zdecyduje się on na wariant indywidualny) jest sadzenie ziół w swoim ogródku według ściśle określonych zasad i zgodnie z obraną przez siebie strategią. Trzeba dobrze się zastanowić, jaki ruch wykonać w danej kolejce i co może on dla nas oznaczać w kolejnych rundach…

3. Seria Cywilizacja

Czy gry komputerowe mogą w pozytywny sposób stymulować mózg? Jak najbardziej – wiele z nich robi to w doskonały sposób, jednocześnie bawiąc i rozwijając ważne kompetencje intelektualne. Gry z serii Cywilizacja stanowią tu idealny przykład. Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest rozwój i rozbudowa wybranej cywilizacji od jej zarania po niedaleką od naszej przyszłość. Musimy więc zadbać o wszystkie jej aspekty – od budynków i infrastruktury po dorobek kulturowy i naukowy. Uwaga – to wciąga!

4. Anno 1800

To popularna gra komputerowa pod wieloma względami podobna do Cywilizacji. W Anno 1800 przenosimy się w czasie do początków XIX w. i… musimy właściwie pokierować jego losami, mądrze inwestując nasz kapitał, wchodząc w korzystne sojusze i odpowiednio rozwijając poszczególne gałęzie gospodarki. Jeśli szukasz gry, która zachęci Cię do regularnego wysiłku intelektualnego, to dla Ciebie idealna propozycja.

5. Carcassonne

Tę kultową grę strategiczną, polegającą na ciągłym, sprytnym rozbudowywaniu swojego królestwa i jednocześnie utrudnianiu takiej ekspansji pozostałym graczom, pokochały miliony ludzi na całym świecie. Dzisiaj można w nią grać zarówno w tradycyjny, analogowy sposób, jak i w wersji cyfrowej – pobierając grę na telefon. Niezależnie od tego, którą formę wybierzesz, przygotuj się na intensywny trening mózgu. I dobrze się zastanów, gdzie postawisz swoją katedrę!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here