W jaki sposób melatonina pomaga zasnąć

Kłopoty ze snem dotyczą dziś większości z nas. Jeśli są przejściowe, to zwykle nie zawracamy sobie nimi głowy – gorzej jeśli towarzyszą nam stale. Jak pozbyć się trudności z zasypianiem? Pomocna może okazać się melatonina.

Melatonina – a co to takiego?

Melatonina, czyli hormon snu produkowana jest przez gruczoł mózgu – szyszynkę. Najwyższe stężenie melatoniny notujemy w organizmie w nocy – w całkowitej ciemności. W ciągu dnia stężenie melatoniny jest niewielkie. Dlaczego jej obecność w organizmie jest taka ważna?

Melatonina:

  • Skraca czas zasypiania
  • Wydłuża sen
  • Poprawia jakość snu
  • Zmniejsza ilość nocnych pobudek
  • Wspiera pracę układu odpornościowego
  • Pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną

Melatonina – kiedy po nią sięgać?

Melatonina wpływa znacząco na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli nie możemy zasnąć, sen jest krótki i przerywany, lub budzimy się w środku nocy i ponowne zaśnięcie sprawia nam trudność – warto pomyśleć o suplementacji melatoniny.

Kto powinien sięgać po syntetyczną melatoninę?

  • Pracownicy zmianowi, których rytm dobowy jest przesunięty
  • Osoby podróżujące, które cierpią na tzw. „jet lag”
  • Osoby doświadczające silnego stresu, który uniemożliwia zaśnięcie
  • Osoby z chronotypem sowy, które zasypiają w późnych godzinach nocnych i mają kłopoty z porannym wstawaniem
  • Osoby niewidome, których oczy nie rejestrują zmian rytmu dzień-noc

Syntetyczny „hormon snu” warto przyjmować już na dwie godziny przed snem – wysyłając w ten sposób do organizmu wiadomość, że oto zbliża się pora wypoczynku. Produkcja melatoniny sprzężona jest z rytmem noc-dzień, czyli z obecnością lub nieobecnością światła. Warto przy tym wiedzieć, że korzystanie z telewizora, komputera czy telefonu – czyli urządzeń, które emitują światło niebieskie – hamuje produkcję melatoniny. Jeśli zatem zdarza nam się dużo korzystać z elektroniki przed snem, to możemy doświadczać problemów z zasypianiem.

By nie dopuścić do takiej sytuacji warto odpowiednio zadbać o wieczorny rytuał – przygasić światło w sypialni, zamienić komputer na książkę, przewietrzyć pokój, posłuchać relaksującej muzyki. Latem, gdy dni są długie, a nam zależy na efektywnym wypoczynku, warto pomyśleć o zasłonach lub roletach zaciemniających, bądź też o zastosowaniu specjalnej opaski na oczy.

Melatonina na sen zawarta w suplementach diety może sprawdzić się w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu dobowego lub tych, które np. przez sytuacje stresowe mają trudności z zasypianiem. Skutki niedostatku snu odczuwalne są już po jednej źle przespanej nocy – rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, wzmożona senność – każdy z nas przynajmniej raz ich doświadczył.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here