Rzucanie palenia

Rzucanie palenia na przestrzeni lat obrosło wieloma mitami. Każdy jednak wie, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia osób palących, jak i osób z jej najbliższego otoczenia, które często są biernymi palaczami. Palenie znacząco wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale też na portfel, gdyż cena paczki papierosów stale rośnie. Rzucając palenie ważne jest, aby znać tego prawdziwe skutki i umieć odróżnić je od mitów, które utarły się w społeczeństwie. 

Leki na rzucanie palenia nic nie dają

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych metod rzucania palenia. Ważne jest ustalenie daty, po której kończymy na stałe z nałogiem. Dzięki temu możemy systematycznie pracować nad tym, aby osiągnąć zamierzony cel, jakim jest zapomnienie o papierosie. W osiągnięciu tego celu, najlepiej wspomóc się środkami farmakologicznymi, takimi jak tabletki bądź plastry. Mitem jest, że środki tego typu nie dają pożądanych efektów. Opowieści osób, które stoczyły walkę z nałogiem są jednoznaczne i mówią o tym, że stosowanie leków znacząco wspomaga zaprzestanie palenia. Szczególnie polecane jest używanie tabletek Recigar, które mają dobry wpływ na zanik głodu nikotynowego i zbierają przy tym wiele pozytywnych opinii.

Jestem za stary/a żeby rzucić palenie – to i tak nic nie zmieni

Nie jest to zgodne z prawdą. Wpływ palenia papierosów na kondycję jest znaczący, niezależnie od wieku. Wiadomym jest jednak, że im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiej dla naszego organizmu, ponieważ wyrządziliśmy w nim mniejsze szkody. Niezależnie jednak od wieku osoby, która rzuca nałóg, po pewnym czasie ustępują takie dolegliwości jak:

  • kaszel palacza, związany z występowaniem zanieczyszczeń w płucach,
  • bardzo szybkie odczuwanie zmęczenia po wysiłku fizycznym.

Dodatkowo, po kilku lub kilkunastu latach od rzucenia palenia, nasz organizm wraca do swojej pierwotnej kondycji. Zdecydowanie mniejsze jest również ryzyko zachorowania na nowotwory.

Po rzuceniu palenia na pewno przytyję

Niestety, wpadanie z jednego nałogu w drugi jest bardzo powszechne. Nie jest to jednak obligatoryjne, ponieważ słuchając się rad dietetyków jesteśmy w stanie nie zmieniać naszych nawyków żywieniowych po zaprzestaniu palenia papierosów.

Papierosy znacząco zmniejszają apetyt, przez co przez pierwsze dni od zakończenia palenia wiele osób zaczyna więcej jeść. Nikotyna wpływa również na to, że łatwiej spalamy kalorie, ze względu na większą utratę ciepła z organizmu. Palenie wyrobów tytoniowych sprawia przyjemność dla osób palących, zaś nasz organizm nie lubi pustki, dlatego bardzo często papierosa zastępuje batonikiem bądź innym smakołykiem. Pomimo tego, że jesteśmy narażeni na wzrost wagi, warto rzucić palenie, ponieważ powoduje ono o wiele większe spustoszenie w naszym ciele niż ewentualny wzrost wagi.

Zastąpienie klasycznych papierosów elektronicznymi pomaga rzucić palenie

E-papierosy nie są najlepszą alternatywą dla zwyczajnych papierosów, ponieważ mogą wprowadzić palacza z jednego nałogu w drugi. Kluczowym jest to, aby użyć płynu niezawierającego nikotyny. Faktem jest to, że e-papieros pozwala na zastąpienie całego rytuału palenia bardziej przystępną metodą. Warto również pamiętać o tym, że elektroniczne papierosy są stosunkowo nowym produktem na rynku i nie są znane jego długofalowe skutki na zdrowie, dlatego należy z nimi uważać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here