Przyczyny wysokiego ciśnienia w oku

Za sprawą ciśnienia oko może zachować kulisty kształt, a struktury układu optycznego są odpowiednio uwodnione. Jednak czasem osiąga ono zbyt wysoką wartość, co określa się mianem nadciśnienia ocznego. Bardzo często nie odczuwa się tego z uwagi na brak niepokojących objawów. O tym, czym ono jest można dowiedzieć się na https://wiem-lepiej.pl/

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oku?

Prawidłowe ciśnienie w oku mieści się w zakresie od 10 do 21 mm Hg. Jeśli przekracza ono wartość 24 mm Hg, jest to sygnał alarmowy wymagający wykonania kilku badań. Jednym z nich jest tonometria, która pozwala na sprawdzenie ciśnienia w oku. Podstawowym narzędziem potrzebnym do jej wykonania jest tonometr schiotza. Stawia się go na oku, a następnie odczytuje ciśnienie na podstawie wychylenia wskazówki. Do pomiaru używa się dwóch ciężarków. Na https://wiem-lepiej.pl/jak-i-kiedy-bada-sie-cisnienie-w-oku/ można przeczytać, jak dokładnie przebiega badanie.

Co jest powodem nadciśnienia ocznego?

Przyczyny nadciśnienia ocznego dzielone są na dwie grupy: z zamkniętym i otwartym kątem przesączania. W przypadku tej pierwszej za zbyt wysokie ciśnienie w oku odpowiada uraz lub stan zapalny. Do zamknięcia kąta przesączania przyczynia się też przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych powodujących rozszerzanie źrenicy. Z kolei nadciśnienie z otwartym kątem przesączania jest wywoływane przez nadmierną produkcję cieczy wodnistej, spowodowaną m.in. nadciśnieniem tętniczym. Wśród przyczyn zbyt wysokiego ciśnienia w oku wymieniana jest również jaskra. To choroba, która zależnie od postaci może przebiegać z zamkniętym, jak i otwartym kątem przesączania, a czasami nie przyczynia się do wzrostu ciśnienia w oku. Jaskra jest niebezpieczna, ponieważ towarzyszy jej postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Zbyt wysokie ciśnienie w oku obniża się poprzez leczenie farmakologiczne. Leki zazwyczaj mają postać łatwych w stosowaniu kropli. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe. Nadciśnienie oczne stwierdza się głównie u krótkowidzów, diabetyków i osób, których bliscy także mieli ten problem. Jednak zaleca się, aby wszyscy co pewien czas wykonywali podstawowe badania okulistyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here