Darowizna jest darem na cele charytatywne. Może przybierać różne formy, w tym pieniądze, jałmużnę, usługi lub towary, takie jak odzież, zabawki, żywność lub pojazdy. Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne.
Darowizna na cele kultu religijnego
Ważne jest to, że jedynym ograniczeniem podczas darowizny jest to, aby nie była ona skierowana do konkretnego duchownego. Jest to bowiem niezgodne z prawem. Oprócz tego darowizna nie może być przekazana na rzecz osób prawnych oraz wszelkich jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej.
Jednostki organizacyjne nie mogą również prowadzić działalności gospodarczej, takiej jak na przykład: wyrobu przemysłu elektronicznego lub przemysłu piwowarskiego. Jest to naprawdę bardzo ważne. Dodatkowe takie osoby nie mogą prowadzić działalności, która jest związana z metalami szlachetnymi. Wskazanie celu kultu religijnego może być dowolne lub szczegółowe. Jeśli w picie zostanie wpisana opcja numer dwa, może być to na przykład darowizna na odnowienie ołtarza lub zakupienie nowego obrazu.
Podatki, a darowizna na cele kultu religijnego
Darowizny na cele kultu religijnego nie są równoważne z darowiznami na cele charytatywno – opiekuńcze kościoła katolickiego, więc warto o tym pamiętać. Są to przede wszystkim dwie, zupełnie inne instytucje oraz dwie oddzielne darowizny. Niezbędne dokumenty podczas darowizny na cele religijne to głównie dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego oraz umowa pisemna darowizny. Oprócz tego, bardzo ważne jest to, aby osoba posiadała dokument, który mówi o wysokości takiej darowizny.
Ważne jest również to, że gdy darowiznę dokonują małżonkowie to prawo do odliczenia podatku zyskuje tylko ten małżonek z którego rachunku dokonano przelewu. Czy istnieje limit darowizn na cele kultu religijnego? To pytanie zadawane jest przez naprawdę wiele osób. Otóż, tak. Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym 6% dochodu. Jest to naprawdę bardzo ważne i trzeba się do tego stosować. Darowizna może być przekazana, na przykład do: kościelnego wydawnictwa lub zakładów opiekuńczych. Ważne jest to, że darowizna może być przeznaczona na wskazane cele w okresie do 2 lat. Organy podatkowe są upoważnione do kontroli, muszą one sprawdzić czy istnieje odpowiednie sprawozdanie.
Darowizna na cele kultu religijnego na pewno bardzo pomoże każdemu kościołowi. Oprócz dokumentów, niezbędne jest to, aby kościelna osoba prawna przedstawiła darczyńcy sprawozdanie.