Od wielu lat obserwuje się coraz większą powszechność w budownictwie kamienia o nazwie piaskowiec, który stosuje się jako okładzinę elewacji, podmurówki, ogrodzenia, komina, jak również jest on wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Dużą zaletą tego rodzaju materiału jest jego twardość, a także odporność na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne. Ponadto na rynku można znaleźć wiele ofert proponujących przeróżne barwy i odcienie kamienia.
Niestety po kilkunastu, a czasem nawet po kilku latach dochodzi do zabrudzenia materiału i koniecznym jest czyszczenie piaskowca. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie środków chemicznych powinniśmy uprzednio spróbować zastosować mycie ciśnieniowe, które przeprowadza się wykorzystując specjalnie przeznaczoną do tego celu myjkę. Korzyść ze stosowania tego rodzaju metody wynika przede wszystkim z faktu, iż jest ona dużo tańsza i szybsza. W przypadku większych zabrudzeń, które nie zostały usunięte odpowiednio wcześniej, czyszczenie piaskowca należy przeprowadzić przy użyciu środków chemicznych. Nieczystości powstałe na skutek działań atmosferycznych można pozbyć się poprzez zastosowanie specjalnego koncentratu, z którego na podstawie opisu na opakowaniu przygotowuje się tak zwany roztwór roboczy. Czyszczenie piaskowca polega na zwilżeniu kamienia przygotowaną substancją, a następnie po upływie kilku minut należy wykonać wspomniane wcześniej mycie ciśnieniowe. Woda pod ciśnieniem jest bowiem konieczna w niektórych przypadkach, gdyż zabrudzenia mogą być wżarte na bardzo dużą głębokość.
Nieco inaczej przebiega czyszczenie piaskowca jeżeli zabrudzeniom atmosferycznym towarzyszą również nieczystości organiczne, w postaci na przykład mchów, glonów lub grzybów. Zalicza się je do najbardziej kłopotliwych zabrudzeń, gdyż często nie sposób jest je usunąć przy użyciu zarówno środków chemicznych, jak i myjki ciśnieniowej. W takim przypadku czyszczenie piaskowca należy poprzedzić jego dezynfekcją, która ma na celu osłabienie mikroorganizmów, a w konsekwencji ułatwienie ich późniejszego usunięcia. Ze względu na konieczność przeprowadzenia tego rodzaju procesu, cała czynność wydłuża się, gdyż po zastosowaniu środków dezynfekujących należy odczekać kilka dni, a następnie przeprowadzić całą procedurę jaką wykonuje się w przypadku zabrudzeń atmosferycznych.
[Głosów:0 Średnia:0/5]