torf

Wielu zwolenników ochrony środowiska poszukuje alternatyw wobec torfu, którego wydobycie powoduje uwalnianie gazów cieplarnianych do atmosfery i zmniejszanie naturalnych zasobów. Torf można z powodzeniem zastąpić kompostem, włóknem kokosowym lub igliwiem sosnowym. Ich właściwości są bardzo podobne do właściwości torfu i mogą być stosowane jako jego zamiennik.

Puszysty, brązowy torf jest jednym z najchętniej wykorzystanych środków do użyźniania gleby. Wielu ogrodników wręcz nie wyobraża sobie uprawy roślin bez posiłkowania się torfem. Używamy go w celu poprawy jakości gleb gliniastych i piaszczystych, lepszego wzrostu kwiatów i wszelkich innych roślin, szczególnie tych preferujących glebę o kwaśnym odczynie. Wykorzystywanie torfu ma jednak pewien istotny minus. W przeciwieństwie do nawozów i kompostów, torf jest wytwarzany w warunkach naturalnych przez setki lat. Naturalne złoża torfowe występują na terenach podmokłych. Aby uzyskać torf z takich miejsc, trzeba poniekąd uszkodzić takie naturalne siedliska, a to skutkuje uwalnianiem gazów cieplarnianych do atmosfery. Wielu ogrodników dbających o środowisko poszukuje alternatyw dla torfu. Gdzie je znaleźć?

Praktyczny i tani kompost

Jednym z najlepszych zamienników torfu jest kompost. Posiada on wiele pożytecznych właściwości, bardzo podobnych do tych, które daje torf. Poprawia pulchność gleby, dostarcza mikroelementów, przyciąga pożyteczne dżdżownice i wprowadza do gleby wiele pożytecznych mikroorganizmów. Kompost można wytworzyć samemu poprzez składowanie odpadów organicznych w oddzielonym miejscu. Jeśli przeraża nas samodzielna produkcja kompostu, możemy kupić go w formie gotowej w każdym sklepie ogrodniczym. Kompost, w przeciwieństwie do torfu, tworzy się szybko z odpadków roślinnych, które nie są nikomu potrzebne. Wykorzystanie tych pozostałości na kompost jest najlepszym sposobem na ich zutylizowanie.

Użyźniające włókno kokosowe

Inną interesującą alternatywą jest włókno kokosowe. Podobnie jak torf, pomaga ono glebie pochłaniać i zatrzymywać wilgoć. Dostępny jest w formie suchych igieł skompresowanych, które miesza się na mokro z ziemią ogrodową. Dostępne jest także włókno kokosowe w formie kompaktowych bloczków. Są nieco droższe od igieł w workach, jednak świetnie sprawdzają się w małych ogrodach i pojemnikach.

Kompost na szybko

Szybszą i mniej pracochłonną formą kompostu jest nawóz z liści i ściętej trawy. Szczególnie nadaje się dla tych, którzy nie mają czasu na długotrwałe zbieranie odpadów roślinnych. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie wrzucać na taki kompost liści z chorych drzew lub takich ze szkodnikami, ponieważ te czynniki mogą się przenieść na nawożoną roślinę.

Ogólnie dostępne igły sosnowe

Jeśli szukamy substancji, która zakwasi naszą glebę, użyjmy igieł sosnowych. W naszym kraju jest mnóstwo tych wysokich drzew, a co za tym idzie materiał będący alternatywą dla torfu jest powszechnie dostępny. Kwiaty takie jak azalie, lilie, nagietki czy rododendrony preferują kwaśną glebę, zamiast więc kupować torf, możemy dostarczyć im nieco sosnowych igieł.

[Głosów:9    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here