Wpływ aktywności fizycznej na pamięć

Każdy z nas wie, że systematyczne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na naszą sylwetkę i stan zdrowia. Mało, kto jednak zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna ma też zbawienny wpływ na nasz stan umysłu.

Jak ćwiczyć pamięć?

Mogłoby się wydawać, że największy wpływ na sprawność naszego umysłu w tym pamięć mają różnego rodzaju skomplikowane ćwiczenia takie jak na przykład złożone krzyżówki lub  gry logiczne. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Wyniki ostatnio przeprowadzonych badań wykazały, że jeśli pragniemy poprawić swoją pamięć oprócz typowych ćwiczeń umysłowych musimy też koniecznie zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.

Choć mózg jest naszym najważniejszym organem nadal wiemy o nim bardzo mało. Jednak jedną z rzeczy, którą można już stwierdzić z całą pewnością jest fakt, że do sprawnego działania potrzebuje on określonej ilości tlenu. Praktycznie każda forma aktywności fizycznej jest dobra dla naszego umysłu i poprawia jego działanie. Można biegać, jeździć na rowerze lub kupić sobie do domu atlas do ćwiczeń każda forma ruchu poprawia nasz potencjał.   

Aktywność fizyczna a nauka

W czasie treningu wykonujemy cały szereg ruchów i gestów, które także poprawiają sprawność mózgu. Oczywiście należy przy tym zdawać sobie sprawę, że ćwiczenia mogą mieć różny wpływ na różne osoby. Aktywność fizyczna, która jednym przychodzi bez najmniejszego problemu dla innych będzie ogromnym wyzwaniem.

Dobrym przykładem może tu być wchodzenie po schodach. W przypadku zdrowej i młodej osoby wysiłek tego typu nie stanowi dla niej większego wyzwania natomiast w przypadku osób starszych jest ogromnym problemem. 

Czy należy unikać czynności, które są dla nas trudne? Nie. Wchodzenie po schodach jest doskonałym treningiem. Powtarzanie tej czynności sprawia, że za każdym kolejnym razem będzie ona nam przychodziła łatwiej. Podobnie jest z każdym innym rodzajem ruchu na przykład: chodzeniem, bieganiem, jazdą na rowerze czy pływaniem.

Ruch a zdrowie

Każdy rodzaj ruchu jest dobry. Systematyczny trening pozytywnie wpływa na nasz zdrowie, między innymi: normuje ciśnienie tętnicze krwi oraz reguluje poziom cholesterolu i cukru. Osoby aktywne są w dużo mniejszym stopniu narażone na wystąpienie wielu groźnych chorób takich jak udary mózgu czy zawały serca. Trening poprawia również pracę układu krwionośnego a co z a tym idzie poprawia dotlenienie organizmu w tym przede wszystkim mózgu. Jeśli mamy problem z nauką wystarczy na kilkanaście minut wybrać się na spacer po parku. Po powrocie nasz mózg będzie dotleniony a nauka na pewno pójdzie znacznie sprawniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrecji gyros
Następny artykułMeble sklepowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here