Woda różana na twarz

Woda różana nazywana także hydrolatem różanym lub z angielskiego rose water to surowiec w 100% naturalny, którego produkcja i zastosowanie mają wielowiekową tradycję. Była i nadal jest używana w kuchni i medycynie, ale to niezwykłe właściwości kosmetyczne przyniosły jej największą sławę. Ponoć już słynna Kleopatra była wielką zwolenniczką wody różanej i stosowała ją do pielęgnacji i kąpieli, a legenda głosi, że to właśnie tej niezwykłej substancji w dużej mierze egipska królowa zawdzięczała swoją urodę.

Woda różana: właściwości

Aby otrzymać 1 kg hydrolatu różanego potrzeba około 5 ton kwiatów. Najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się najbardziej szlachetną odmianę róży- różę damasceńską, rzadziej stulistną lub francuską. Zobacz hydrolat różany w sklepie internetowym domiuroda.pl 

Trudno uwierzyć, ale woda różana jest tak naprawdę produktem ubocznym i powstaje podczas destylacji olejku różanego za pomocą pary wodnej. Uboczny w tym przypadku absolutnie nie oznacza mniej wartościowy, wręcz przeciwnie.

Nic dziwnego, że ta w pełni naturalna substancja aż kipi od składników mających zbawienny wpływ na skórę. W jej składzie znajdują się między innymi:

  • Bioflawonoidy, których głównym zadaniem w przyrodzie jest nadawanie barwy roślinom, a w kosmetyce znane są ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwalergicznych. Mają zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB, usuwają wolne rodniki, wzmagają produkcję kolagenu,
  • Beta-karoten- neutralizuje wolne rodniki, hamuje procesy starzenia się skóry wywołane np. nadmierną ekspozycją skóry na słońce lub jej kontaktem z dymem papierosowym, a także może poprawiać koloryt cery,
  • Witaminy z grupy B- wpływają dobroczynnie na komórki skóry. Zapobiegają zmianom dermatologicznym, takim jak zaczerwienienie i szorstkość, oraz minimalizują napięcie,
  • Witaminy C i E – zwane inaczej witaminami młodości, sprawiają, że skóra nabiera blasku, niwelują przebarwienia i zmiany pigmentacyjne, zapobiegają utracie kolagenu, mają zdolność do neutralizowania wolnych rodników,
  • Olejki eteryczne (geraniol, cytronelol i nerol), które sprawiają, że skóra pięknie pachnie. Olejki zawarte w wodzie różanej mają ponadto właściwości aromaterapeutyczne: łagodzą stres i poprawiają samopoczucie, 

Jak stosować wodę różaną na twarz?

Dzięki temu, że woda różana jest kosmetykiem naturalnym, a przy tym uniwersalnym i bezpiecznym wachlarz jej zastosowań jest przeogromny. Najlepsze efekty przynosi stosowanie jej regularnie, przynajmniej raz dziennie.

Najczęściej używa się jej w formie toników do przecierania cery i przywracania jej naturalnego pH oraz regenerowania naturalnego płaszcza ochronnego, ale ograniczenie użycia wody różanej do funkcji tonizującej jest zwykłym marnotrawstwem tego niezwykłego kosmetyku.

Płatki nasączone woda różaną można przykładać na zamknięte powieki w formie kompresów na kilkanaście minut, a nawet wpuścić kilka kropel do oczu, by pozbyć się opuchlizny, zaczerwienienia i efektu zmęczonego spojrzenia.

Nasączony hydrolitem wacik znakomicie też poradzi sobie z resztkami makijażu.  

Ponadto przelana do buteleczki z atomizerem idealnie sprawdzi się jako mgiełka kojąco-nawilżająca do twarzy, niezwykle skuteczna np. w czasie upałów, po zabiegach kosmetycznych lub przy poparzeniach słonecznych.

Kilka kropli wody różanej warto też dodać do maseczek np. maseczki z białą glinką, bo znakomicie oczyszcza cerę i zwęża pory, pozostawiając skórę odżywioną i ukojoną.  

Z uwagi na właściwości redukujące wydzielanie sebum i działanie oczyszczające woda różana ma zbawienny wręcz wpływ na cerę trądzikową. Regularne jej stosowanie także w formie punktowej aplikacji na miejsca zmienione chorobowo lub na pryszcze przynosi efekty w postaci zmniejszenia widoczności porów, redukcji ilości wągrów i stanów zapalnych.

Po wodę różaną powinny jednak sięgać nie tylko nastolatki walczące z trądzikiem, ale także dojrzałe kobiety, gdyż jest to jeden z niewielu naturalnych tak kompleksowo wspomagających proces regeneracji  skóry kosmetyk. Przyspiesza odnowę kolagenu, zmniejsza zmarszczki, poprawia napięcie skóry i chroni ją przed działaniem wolnych rodników.

Wodę różaną z powodzeniem mogą także stosować mężczyźni jako bliski i pięknie pachnący zamiennik wody po goleniu. Hydrolat różany ukoi skórę, zapobiegnie jej pieczeniu i zaczerwienieniu  tym samym wspaniale troszcząc się o cerę stosującego go mężczyzny.

Nie bez kozery róża jest królową kwiatów, a woda różana eliksirem młodości i piękna. Bogactwo zawartych w niej składników sprawia, że spektrum zastosowania tej niezwykłej substancji jest przeogromne i z pewnością warto, a nawet trzeba włączyć wodę różaną do swojej  codziennej kosmetycznej rutyny.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here