Szpachlowanie samemu czy ze specjalistą

Proste, idealnie gładkie ściany nadają każdemu wnętrzu estetyki oraz wyjątkowego uroku. Co prawda na nierówną powierzchnię można położyć tapetę i w ten sposób skutecznie zakamuflować nierówności, ale bardzo dobrym pomysłem jest także szpachlowanie i położenie gładzi. Co prawda tego typu prace można zlecić fachowcom, ale przy odrobinie umiejętności oraz cierpliwości można je wykonać samodzielnie. Czym oraz jak szpachlować i wygładzić ściany, aby były one idealnie równe? 

Instrukcja szpachlowania a idealnie gładkie ściany 

Instrukcja szpachlowania składa się z kilku etapów. Należy zacząć od zgromadzenia odpowiednich narzędzi oraz produktów do szpachlowania. Później można przejść do przygotowania ściany. Gdy stare powłoki malarskie kruszą się, to wówczas trzeba je zeskrobać, a później należy usunąć ze ściany pył.

Kolejnym etapem jest gruntowanie ścian. Każdy dobry preparat gruntujący ujednolica chłonność podłoża oraz zwiększa przyczepność gładzi. Po wykonaniu tej czynności trzeba przygotować zaprawę do szpachlowania. Obecnie w sprzedaży dostępne są gotowe zaprawy, które należy rozmieszać z wodą, najlepiej za pomocą wiertarki z mieszadłem w proporcjach podanych na opakowaniu. Bardzo ważne jest to, aby w powstałej masie nie było nawet najdrobniejszych grudek. Trzeba pamiętać o tym, aby rozrobić taką ilość masy, którą będziemy w stanie nałożyć na ścianę przez maksymalnie godzinę. Po upływie tego czasu zaprawa zaczyna się wiązać, co uniemożliwia jej prawidłowe nałożenie. Podczas nakładania masy szpachlowej warto zadbać o dokładne wypełnienie wszystkich wgłębień.

Gdy masa zaschnie, nadchodzi czas na szpachlowanie. Na samym początku warto przetrzeć papierem ściernym wszystkie większe wypukłości powstałe po nałożeniu poprzedniej warstwy, a następnie nanieść gładź szpachlową, która sprawi, że ściana będzie idealnie gładka. 

Ostatnim etapem jest gładzenie i szlifowanie ścian. Do tego celu najlepiej nadaje się drobnoziarnisty papier ścierny, najlepiej o granulacji od 100 do 150 lub siatka do szlifowania. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie usunąć drobne rysy i wypukłości pozostałe po szpachlowaniu. Po wykonaniu tych prac można pomalować ścianę na wybrany kolor. 

Samodzielne szpachlowanie – o czym warto pamiętać? 

Chcąc samodzielnie wykonać szpachlowanie ściany, warto pamiętać o tym, że gładź gipsowa powoduje przyspieszoną korozję metalu. W związku z tym przed rozpoczęciem prac trzeba dobrze zabezpieczyć futryny oraz elementy rur grzewczych. Najlepiej je pokryć dobrym preparatem antykorozyjnym.

Niezwykle ważne jest również to, aby wybrać odpowiednią gładź. W przypadku wilgotnych pomieszczeń dobrze jest zastosować gładź polimerową bądź cementową. Takie produkty są odporne na działanie wilgoci oraz charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Gdy nie jesteśmy pewni, czy na pewno chcemy zająć się samodzielnie szpachlowaniem, to wówczas możemy skorzystać z oferty lokalnych wykonawców. Dziś na rynku nie brakuje doświadczonych fachowców, którzy potrafią bardzo szybko oraz sprawnie uporać się z tego typu pracami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here