Rośliny bulwiaste

Rośliny bulwiaste są stosunkowo łatwe w uprawie, jednak należy pamiętać o kilku sprawach związanych z ich sadzeniem, dzieleniem, okrywaniem i nawożeniem. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o nasze bulwy, nie tylko będą one pięknie kwitnąć w letnie miesiące, ale też się rozmnażać i będziemy mieli ich coraz więcej.

Popularność roślin bulwiastych wynika w dużej mierze z łatwości ich uprawiania. Wystarczy posadzić bulwę na jesieni i czekać, aż wyrośnie na wiosnę. Raz na jakiś czas należy dzielić bulwy, lecz poza tym nie wymagają one wielu zabiegów. Warto jednak poznać podstawowe informacje o tych roślinach, aby jak najdłużej cieszyć się nimi w naszym ogrodzie.

Do ziemi jesienią

Rośliny bulwiaste sadzimy na jesieni. Te pochodzące z rejonów o naszym klimacie potrzebują okresu wegetacji, który następuje w zimę. Bulwa potrzebuje kilku tygodni, aby ukorzenić się w glebie. Jeśli posadzimy ją zbyt późno, mróz może zniszczyć słabe korzenie. Jeśli zrobimy to za wcześnie, bylina będzie chciała wzrosnąć i zakwitnąć, a to nie byłoby dobre tuż przed pierwszymi mrozami. Optymalną porą w naszym klimacie jest przełom sierpnia i września. Czasem można sadzić rośliny bulwiaste nieco później, jeśli nie spodziewamy się prędko przymrozków.

Trzpieniem do góry

Bulwy sadzimy spiczastym końcem do góry. Stanowi on trzpień, który będzie wyrastał ponad ziemię. Jeśli kupiliśmy bulwę, która jest całkiem okrągła i trudno w niej rozpoznać trzpień, przeczytajmy uważnie informacje na opakowaniu. Oczywiście lepiej jest posadzić roślinę właściwie, ale nie zamartwiajmy się zanadto, jeśli nie jesteśmy pewni, jak to zrobić. Nawet posadzona do góry nogami bulwa znajdzie sposób, aby wyrosnąć we właściwym kierunku.

Czasem dzielimy

Rośliny bulwiaste należy dzielić raz na 3-5 lat. Nie ma określonego czasu, którym musi upłynąć od posadzenia bulw do konieczności podzielenia. Gdy bulwa się rozmnaża, w glebie w końcu zaczyna się robić tłoczno, a to wpływa na obfitość kwitnienia i wygląd rośliny. Jeśli widzimy, że nasza bylina wygląda gorzej niż w zeszłym roku, prawdopodobnie nadszedł czas na podzielenie. Należy to robić delikatnie, najlepiej tuż przed zrzuceniem liści przez roślinę. Wykopmy bulwy i odrzućmy te, które są miękkie, pomarszczone i uszkodzone. Rozsadźmy je w odpowiednich odległościach od siebie, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem we wzroście.

Okrywanie i karmienie

Dobrze jest okryć bulwy na zimę. Jak wspomnieliśmy, rośliny bulwiaste wymagają okresu wegetacji. W naszym klimacie zdarza się, że w środku zimy pojawiają się plusowe temperatury. Aby bulwa nie rozpoczęła wzrostu w tym czasie, dobrze jest okryć ją już po zamarznięciu gleby. Pomoże to utrzymać niską temperaturę, której bulwy potrzebują. W tym czasie dobrze jest dostarczyć bylinie nieco związków odżywczych. Zróbmy to także w okresie, gdy roślina się rozwija i rozpoczyna gromadzenie energii. Wprawdzie byliny same magazynują związki odżywcze i energetyczne w bulwach, nie zaszkodzi jednak nieco im w tym dopomóc.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here