Pomoc w wyborze zasilacza awaryjnego UPS

0
491

Wiele osób rozważa zakup zasilacza awaryjnego UPS. Ponieważ urządzenie to jest niezwykle pomocne w codziennym funkcjonowaniu, jego wybór powinno poprzedzić dokładne zapoznanie się z dostępnym asortymentem. Poniżej udzielamy porad dedykowanych dla osób planujących zakup, którym zależy na wyborze optymalnego rozwiązania. Dowiesz się jakie kryteria różnicują ofertę dostępnych zasilaczy awaryjnych UPS, na jakie cechy produktów zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz do jakich zadań są wykorzystywane.

UPS – czyli bezprzerwowy zasilacz awaryjny 

Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia wysoce praktyczne, w których konstrukcji znajduje się akumulator. Jego zadaniem jest gromadzenie energii elektrycznej oraz jej wykorzystanie, gdy pojawi się taka potrzeba. Najczęściej, jest ona wykorzystywana w momencie spadku zasilania lub jego awarii. Wówczas, sprzęty podłączone do zasilacza UPS zaczynają pracować dzięki uzyskiwanej od niego energii. Obecnie, oprócz samego dostarczania prądu, zasilacze UPS pełnią także dodatkowe, nie mniej ważne funkcje. 

UPS mają zastosowanie prewencyjne. Dzięki ich obecności, urządzenia podłączone do sieci są chronione przed potencjalnymi, niebezpiecznymi skokami napięcia lub innymi zakłóceniami w obrębie sieci elektrycznej. Innymi słowy, sytuacje, w których awaria sieci mogłaby uszkodzić Twoje sprzęty, zostaną całkowicie wyeliminowane, jeśli zastosujesz zasilacz awaryjny UPS. Najczęściej, w tym celu do UPS podłącza się sprzęty stosunkowo drogie – komputery, systemy nagłośnieniowe, telewizory oraz inne urządzenia RTV. 

Dostępne modele zasilaczy UPS 

Przeglądając sklepowe półki, z pewnością zauważysz, że zasilacze UPS tworzą rozbudowaną rodzinę produktów. Znajdują się w niej sprzęty o rozmaitych kryteriach, sposobie i zakresie działania oraz przeznaczeniu. Wbrew pozorom, nie tylko cena stanowi różnicą pomiędzy poszczególnymi zasilaczami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się stosunkowo podobne. 

Najczęściej, zasilacze awaryjne UPS dzieli się na trzy główne grupy. Pierwszą tworzą urządzenia z tak zwaną bierną rezerwą, które są często stosowane off-line. Na drugą grupę składają się zasilacze line-interactive, które nie tylko monitorują stan napięcia w sieci, ale także częstotliwość oraz kąt przesunięcia fazowego. Ostatnią grupę tworzą zasilacze z podwójną konwersją, nazywane także zasilaczami on-line. Urządzenia te aż dwukrotnie konwertują napięcie zasilające – za pierwszym razem zamienia się napięcie przemienne na stałe. Następnie, po zasileniu ładowarki i falownika, prąd stały zmienia się ponownie w prąd przemienny. 

Dodatkowe kryteria zakupowe 

Wybierając zasilacz, warto wziąć pod uwagę także najważniejsze parametry techniczne. Istotny jest kształt napięcia na wyjściu, czas pracy danego urządzenia, jego moc oraz posiadanie złącza komunikacyjnego. Pomocne są także takie dodatkowe elementy jak panel kontrolny wyposażony w dodatkowe przyciski do sterowania (na przykład wyciszające alarm) oraz obecność dodatkowych filtrów antyprzepięciowych. Nie można też zapomnieć o okresie gwarancji, który powinien być maksymalnie długi i obejmować całość oprzyrządowania. 

Na koniec warto podkreślić, że dostępne zasilacze UPS można podzielić na kilka podstawowych grup, w zależności od docelowego miejsca ich wykorzystania. Znajdziesz więc zasilacze UPS dedykowane do stosowania w budynkach mieszkalnych, do pojedynczego stanowiska lub niewielkiej firmy, do dużej firmy lub kilku-kilkunastu stanowisk, do ochrony serwerów i urządzeń komputerowych, do ochrony innych sprzętów niż komputery oraz zasilacze UPS o specjalistycznym, zawężonym zastosowaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here