Laparoskopia jajnika – co warto wiedzieć?

Laparoskopia to metoda badań i terapii, która często wykorzystywania jest przez ginekologów. Charakteryzuje się sporą skutecznością i łatwością wykonania. Pacjentka ma dzięki temu zapewniony większy komfort i spokój. Czym dokładnie jest laparoskopia jajnika? Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest laparoskopia?

Laparoskopia to znana i ceniona od lat metoda diagnostyczno-terapeutyczna, która zyskała uznanie nie tylko w ginekologii. Stosuje się ją również przy wielu innych problemach zdrowotnych, związanych z kamicą żółciową, przepukliną, otyłością czy chorobą refluksową. Powodem wykonania zabiegu bywa też konieczność usunięcia nadnerczy i śledziony. Laparoskopia wykorzystuje technikę wziernikowania, dzięki czemu jej przeprowadzenie nie jest trudne. Ta bezinwazyjna metoda sprawia, że pacjent szybko wraca do formy, a stosunkowo małe nacięcie jamy brzusznej nie powoduje powstawania rozległych ran i blizn. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a po jego zakończeniu dość rzadko pojawiają się jakiekolwiek komplikacje.

Laparoskopia ginekologiczna – wskazania i przeciwwskazania

Przeprowadzenie laparoskopii ginekologicznej zalecane jest w wielu sytuacjach. Główną z nich są objawy endometriozy, niepłodności czy zapalenia przydatków. Laparoskopia jajnika sprawdza się przy konieczności kontroli drożności tych gruczołów oraz przy pojawieniu się torbieli. Również schorzenie, zwane zespołem policystycznych jajników, jest wskazaniem to zabiegu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie u każdej pacjentki istnieje możliwość wykonania laparoskopii. Wśród przeciwwskazań specjaliści wymieniają nieprawidłowe krzepnięcie krwi, problemy z wydolnością krążeniowo-oddechową oraz drożnością jelit, jak również występowanie u kobiety zapalenia otrzewnej.

Laparoskopia jajnika – przebieg

Przed zabiegiem pacjentka wykonuje serię badań (głównie krew, mocz, RTG). Rozpoczęcie operacji poprzedza podane znieczulenia. Laparoskopia jajnika rozpoczyna się od wykonania kilkumilimetrowego nacięcia przy pępku. Do wewnątrz wprowadza się laparoskop, a także dwutlenek węgla, który pozwala dokładniej obejrzeć całą przestrzeń i zwiększyć ilość miejsca. Konieczne jest również użycie prowadnic, zwanych trokarami. Mikrokamera umożliwia otrzymanie podglądu, przez co lekarz może wykonać poszczególne czynności. Ich charakter zależy od tego, w jakim celu przeprowadzana jest laparoskopia ginekologiczna. Może to być dokładne przyjrzenie się jajnikom w celu diagnozy lub też usunięcie torbieli czy całego gruczołu płciowego. Całość nie trwa długo, a pacjentka szybko wraca do formy.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here