Elementy sztukaterii elewacyjnej

Co wchodzi w skład sztukaterii elewacyjnej? Co warto o niej wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze elementy sztukaterii elewacyjnej, które umożliwią lepsze dobranie ozdób do naszego domu i mieszkania zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz nich.

Bonie
Bonie elewacyjne to bardzo prosty element dekoracyjny zdobiący najczęściej zewnętrzne oraz wewnętrzne narożniki ścian. Jest to co prawda niewielki detal, ale za to bardzo wyrazisty artystycznie. Obecnie bonie są szczególnie chętnie wykorzystywane przy zdobieniu ścian w takich miejscach jak restauracje, pensjonaty czy hotele. Niegdyś wykorzystywane były jako element zdobniczy w starożytnej Grecji oraz w starożytnym Rzymie. Aktualnie bonie najczęściej wykonywane są ze styropianu i zdobią zewnętrzne narożniki budynków.

Gzymsy
Słowo gzyms pochodzi z języka włoskiego, gdzie oznacza tyle samo co „półki”. Jest to poziomy element dekoracyjny, który montowany jest przy koronie budynku lub nad drzwiami i oknami. Jego zamysłem niegdyś była ochrona budynku przed ściekającą deszczówką. Do owego ochraniacza dodano element dekoracyjny i w ten sposób powstały gzymsy – jednocześnie chroniące przed deszczówką oraz architektonicznie zdobiące nasze domy. Gzymsy wywodzą się najprawdopodobniej ze starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie używany był jako jeden z elementów belkowania. Ten element dekoracyjny możemy podzielić na gzymsy wieńczące, inaczej koronujące, mieszczące się w koronie naszego domu; gzymsy cokołowe, które mają za zadanie oddzielić cokół od lica muru; gzymsy parapetowe, które umieszczane są pod oknami; gzymsy nadokienne i podokienne, znajdujące się odpowiednio nad i pod oknami, gzymsy naddrzwiowe oraz gzymsy wewnętrzne, które z powodzeniem zdobią wnętrza naszych domów, widniejąc nad kominkami, ścianami czy piecami.

Kroksztyny
Początkowo główną funkcją kroksztynów miało być podtrzymywanie balkonów, ganków, wykuszy czy gzymsów. Były to elementy osadzone w ścianie, ale też jednocześnie z niej wystające. Tutaj tak samo jak w przypadku gzymsów postanowiono, że skoro coś już ma być zewnętrznym elementem naszego budynku to oprócz funkcji ochronnej niech również pełni funkcję zdobniczą. I w ten sposób kroksztyny stały się jednym z najpiękniejszych elementów zdobniczych wszelkich budynków. Oprócz tego kroksztynem może być także wystający poza elewację koniec belki, który inaczej nazywany jest również wspornikiem. Wykonywane są również często z wysokiej jakości styropianu.

Kolumny ozdobne
Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej widocznych i wydatnych elementów dekoracyjnych, jakie możemy zastosować w naszych domach. Do tej pory kolumny są chętnie wybierane zarówno na zewnątrz budynków jak i w środku naszych mieszkań. Kolumny znane są nam już ze starożytności, gdzie były chętnie i często wykorzystywane podczas wznoszenia budowli zarówno w starożytnej Grecji jak i w starożytnym Rzymie. Na kolumnę składają się trzy części: część dolna, tzw. baza, środkowa, tzw. trzon oraz część górna, wieńcząca, tzw. głowica. Kolumny wykorzystywane były od dawien dawna w niemal wszystkich stylach architektonicznych, począwszy od hinduskich czy perskich, przez egipskie, gotyckie po barokowe czy kreteńskie. Ostatnimi czasy zapotrzebowanie na kolumny nieco zmalało, by teraz ponownie przeżyć swój renesans i na nowo zagościć wśród zdobień naszych domów i mieszkań.

Opublikowane dzięki:
Artykuł został przygotowany i opublikowany dzięki firmie Sztukateria-elewacyjna.eu, która jest producentem sztukaterii elewacyjnej, gzymsów i elewacji. Zapraszamy na naszą stronę internetową.

//

mitomamka.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here