Czym jest piłka nożna halowa

Klasyczna odmiana piłki nożnej wymaga udziału dość licznej grupy zawodników, przez co zorganizowanie pełnoprawnego meczu jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu powstały jej liczne wariacje, w tym popularna piłka futsal, znana także jako piłka nożna halowa pięcioosobowa. Jest to bardzo interesująca dyscyplina, która z założenia rozgrywana jest na mniejszej przestrzeni niż tradycyjny football, a drużyny składają się z pięciu zawodników, wliczając w to także bramkarza, co daje po cztery osoby w polu. Jak sama nazwa wskazuje, mecze rozgrywane są w hali, a nie na otwartej przestrzeni. Zmiany te wydają się obejmować przede wszystkim skalę, lecz tak naprawę gra w piłkę futsal jest bardzo odmienna od zwykłego footballu.

Różnice i podobieństwa – co warto wiedzieć o halówce?

Osobą mająca pierwszą styczność z piłką futsal z pewnością zwróci uwagę na jej dynamizm, znacznie większy niż w przypadku klasycznej piłki nożnej. Taki stan rzeczy wynika głównie z ograniczonej przestrzeni, przez co dystans dzielący wrogie bramki jest bardzo zredukowany. Gracze są w stanie strzelać gole z mniejszej odległości, co przekłada się na ich skuteczność, a zarazem częstotliwość. Typowe wyniki piłki halowej pięcioosobowej obejmują o wiele większe liczby niż zwykły football, co fani tej dyscypliny uznają za jedną z największych jej zalet. Innymi słowy – na boisku wszystko odbywa się znacznie szybciej i bardziej energicznie, dostarczając widzom nieustannej dawki adrenaliny. Warto wspomnieć także o tym, że piłka futsal przewiduje mniej liczne drużyny. Z racji, że zawodników jest mniej, ciężko jest wydzielić im dedykowane role w obronie czy ataku, przez co ich status w grze jest bardziej płynny i mniej przewidywalny.

Skąd wzięła się piłka halowa?

Początki tej dyscypliny datuje się na rok 1930, kiedy została spopularyzowana w krajach Ameryki Południowej. Trend ten najpierw przemówił do dzieci, które rzadko kiedy miały dostęp do wystarczającej przestrzeni, aby zorganizować mecz w klasycznym wydaniu. Zorganizowanie dziesięciu zawodników oraz boiska obejmującego zaledwie 25 metrów szerokości było znacznie prostsze. Nie minęło wiele czasu, nim piłka futsal zyskała status oficjalnego sportu, rozpoznawalnego przez światowe organizacje. Już w latach sześćdziesiątych miał miejsce pierwszy, profesjonalny turniej piłki futsal, w który został rozegrany przez zawodowe reprezentacje kilku państw. Piłka halowa zawsze jednak była najbardziej popularna wśród amatorów, którzy uwielbiali ją z uwagi na nieco luźniejszą formę meczów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here