Bongo

Bongo, fajka wodna, szisza – to kilka nazw, które oznaczają to samo, czyli specjalny sposób palenia ziołowego suszu, przybyły do nas ze wschodu. Praktycznie wszystkie fajki wodne mają wiele cech wspólnych, ale są też pomiędzy nimi różnice w budowie, dzięki którym możemy wyróżnić kilka ich typów. Zatem które z nich mogłoby przyciągnąć twoją uwagę?

Cechy wspólne dla bonga

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, pewne elementy budowy są wspólne dla wszystkich rodzajów fajek wodnych. Każda z nich musi przede wszystkim posiadać dzban na wodę, dzięki której zawdzięcza swoją nazwę. Dym ziołowy przenika przez wodę, dzięki czemu zostaje przefiltrowany i oczyszczony z substancji smolistych. To z kolei zapewnia jego mniejszą szkodliwość dla płuc, a same doznania, płynące z inhalacji, są znacznie przyjemniejsze i łagodniejsze. Łącząc to z atrakcyjnym aromatem ziół, można uzyskać fajkę, która spodoba się nawet tym, którzy standardowo nie palą tytoniu.

Na szczycie, tam, gdzie kończy się linia wody, znajduje się sprzęgło. Jest to niewielki, zakrywany otwór, który wyznacza granicę poziomu wody i pozwala na poprawną pracę całej fajki wodnej. Dopóki dym nie zbierze się w komorze, sprzęgło musi być zakryte.

Oprócz dzbana, jak w każdej fajce, w każdym z bongos znajduje się cybuch. Tam umieszczamy susz ziołowy, który następnie ulega spaleniu i wydziela dym. Ten zaś po przejściu przez dzban i oczyszczeniu w wodzie trafia do znajdującej się nad nim komory. Gromadząc się tam, czeka na chwilę, w której zostanie pobrany do płuc przez ustnik – to oczywiście ostatni element znajdujący się w podstawowo zbudowanym bongo. Do niego przykłada się usta, by się zaciągnąć.

Bongo klasyczne

Podstawowa budowa pokazana powyżej cechuje przede wszystkim klasyczne bonga. Są one bardzo proste w swojej konstrukcji, ale i tak mogą zachwycać wykonaniem za sprawą pięknego kolorowego szkła. Występują w różnych rozmiarach, od kieszonkowych, 10-centymetrowych akcesoriów, które można łatwo zabrać ze sobą w podróż, poprzez standardowe modele, liczące około 30 cm, aż do wysokich, 45-centymetrowych fajek wodnych, które są często ozdobą klubów z sziszą.

Bongo z (dodatkową) filtracją

Kolejnym modelem, na który uwagę powinni zwrócić przede wszystkim miłośnicy zdrowego życia, są bonga z dodatkową filtracją. Oprócz standardowego wyposażenia posiadają dodatkowy prekolator i dyfuzor, które usuwają substancje smoliste z dymu. Dzięki temu jest on jeszcze czystszy i zdrowszy dla twoich płuc, niż ten, który powstaje na skutek samej filtracji wodnej.

Bonga lodowe

Być może nie przepadasz za gorącym dymem, który dostaje się do twoich płuc. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś cieszył się dymem schłodzonym. Wystarczy sięgnąć po bongo z uchwytem na lód, który pozwoli na ochłodzenie dymu do optymalnej dla ciebie temperatury.

Jeśli nie lubisz szkła…

Także mamy coś dla ciebie. Pomimo iż klasyczne bonga wykonywane są z reguły z mocnego, 7-milimetrowego szkła i nie ulegają zbyt łatwo uszkodzeniu, zawsze istnieje możliwość, że jednak coś im się przydarzy. O ile chcesz uniknąć nieszczęśliwych wypadków, powinieneś więc sięgnąć po bongo wykonane z innego materiału, jak choćby z silikonu i akrylu. Ono na pewno się nie potłucze!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here