Ashwagandha – dlaczego jej stosowanie ma sens?

0
Ashwagandha – dlaczego jej stosowanie ma sens

Ashwagandha nazywana jest także indyjskim żeń-szeniem, a w Polsce znana jest także pod nazwą witanii ospałej. Roślina ta była i jest czynnie wykorzystywana w ziołolecznictwie już od ponad 3 tysięcy lat, głównie ze względu na swoje niezwykłe właściwości. To, co przede wszystkim ma zastosowanie w ziołolecznictwie to zarówno korzeń rośliny jak i jej owoce. Ashwagandhę można spotkać w naturalnym środowisku w Indiach, ale i w Pakistanie, Afganistanie, Iranie oraz na Sri Lance. Przede wszystkim jest ceniona ze względu na swoje działanie wzmacniające dla organizmu, a także ze względu na to, że z jej pomocą można efektywnie walczyć ze stresem.

Ashwagandha jest też typowym adaptogenem

To, co na pewno warto wiedzieć to fakt, że ashwagandha jest adaptogenem, a więc w ziołolecznictwie wykorzystuje się ją do walki ze stresem. Ma też zastosowanie w różnego rodzaju lękach, niepokojach, zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach nastroju, a także w przypadku problemów ze snem. Adaptogen jest lekiem ziołowym, który wspiera organizm w stanach wyczerpania, a także w przypadku różnego rodzaju przeżyć traumatycznych. Z samej swojej definicji adaptogeny przede wszystkim mają za zadanie uodpornić nasz organizm, ale też jednocześnie mają jak najmniej szkodzić. Chodzi więc o to, aby jak najmocniej zniwelować ewentualne działania niepożądane związane z przyjmowaniem adaptogenu przy jednoczesnej możliwości normalizacji funkcji organizmu i możliwości jego maksymalnego wzmocnienia. Podobnymi roślinami do witanii ospałej są też inne adaptogeny takie jak miłorząb japoński, różeniec górski czy też korzeń lukrecji.

Dlaczego kuracja z wykorzystaniem ashwagandhy ma sens?

Chociażby dlatego, że jest to całkowicie naturalny sposób walki ze stresem o znacznie mniejszej inwazyjności w stosunku do środków chemicznych. Sposób działania ashwagandhy na ludzki organizm jest podobny do jej charakteru – roślina ta ma ogromne możliwości adaptacyjne, ze względu na pustynny klimat, w którym żyje. Dodatkowo posiada w swoim składzie szereg substancji aktywnych biologicznie, które wykazują działanie zarówno antynowotworowe jak i antybakteryjne. Między innymi w roślinie tej znajdziemy duże ilości żelaza, dzięki którym komórki naszego organizmu mogą być lepiej natlenione, ale i wzmacniające fitosterole, takie jak alkaloidy. Za stosowaniem tego zioła chociażby w celach zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej przemawia to, że nie działa ona na nasz organizm uzależniająco w przeciwieństwie do wielu kuracji farmakologicznych.

Wsparcie także i w innych kwestiach

Ten lek ziołowy poprawia odporność organizmu, ale dzięki swojemu działaniu antystresowemu pomaga też w dłuższym dystansie czasowym zapobiegać takim chorobom jak cukrzyca czy też nadciśnienie. Najlepszą rekomendacją może być także to, że tego rodzaju adaptogeny często stanowią kurację wspierającą dla osób, które przechodzą chemioterapię bądź radioterapię. Ashwagandha wspiera leczenie depresji, choroby Alzheimera, a badania pokazują, że może też zapobiegać neutropenii.

Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie ashwagandhy na sobie, to nie możemy Ci polecić nic innego jak adaptogenu w formie płynnej – pod postacią kropli. Jest tylko jeden w Polsce producent tego typu preparatów, warto zatem zajrzeć na jego stronę internetową: Ashwagandha

Meble sklepowe

0
Meble sklepowe

Każdy, kto otwiera własny sklep, stara się wyposażyć swoją placówkę we wszystko, co jest w niej niezbędne. Wyposażenie sklepu w dużym stopniu zależy od branży, od tego, co będzie w danym sklepie sprzedawane. Odpowiednie wyposażenie sklepu ma na celu właściwe wyeksponowanie towarów, ich posegregowanie, dzięki czemu sprzedaż będzie efektywna.

Wpływ aktywności fizycznej na pamięć

0
Wpływ aktywności fizycznej na pamięć

Każdy z nas wie, że systematyczne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na naszą sylwetkę i stan zdrowia. Mało, kto jednak zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna ma też zbawienny wpływ na nasz stan umysłu.

Grecji gyros

0

Kulinarne odkrycia podczas podróżowania po świecie mają ogromną wartość. Grecki gyros zaliczany jest do potraw, które spożywane są przez ludzi na całym świecie. Obecnie w różnych odmianach gyros znajdziecie na całym świecie. Jednak najlepszy gyros zawsze podawano w greckich restauracjach. W takich knajpkach potrawy te kupicie za wręcz śmieszne pieniądze, a takich smaków nie znajdziecie nigdzie indziej. Gyros wcale nie pochodzi z Grecji. Gyros podawano wcześniej w wielu miejscach, ale do Grecy, dzięki posiadaniu odpowiednich przypraw mają możliwość zachęcenia samą kuchnią do odwiedzania tego kraju. Oczywiście gyros to tylko jeden przykład pysznej potrawy przygotowanej przez greków, a w praktyce potrafią oni przygotować wiele innych, na poziomie bardzo dobrym. W Polsce każdą potrawę kupicie oczywiście, ale nigdy nie będą one posiadały tak dużej wartości. W Polsce nie można przygotować takich potraw, gdyż nie mamy dostępu do tak rewelacyjnych przypraw. Te rosną tylko w Grecji, na plantacjach.

lifebox.pl

Co jeść, gdy ćwiczymy?

0

Aktywne spędzanie wolnego czasu staje się obecnie coraz bardziej popularne. Wynika to między innymi z tego, że wiele osób zaczyna dbać o swoje zdrowie. Uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej w sposób amatorski jest w stanie bardzo pozytywnie wpływać na nasz organizm. Z drugiej strony, jeśli ćwiczymy nie możemy zapominać o odpowiednim dostosowaniu do takiego trybu życia naszej diety. Ważne jest, by dostarczać naszemu organizmowi nieco większej liczby kalorii, niż w sytuacji, gdy nie uprawiamy żadnego sportu. Profesjonalni sportowcy doskonale wiedzą, jak ważna jest dieta, by utrzymać odpowiednią kondycję, a także zachować siły na pracę oraz ćwiczenia. Wielu osobom wydaje się, że dieta jest związana przede wszystkim z odchudzaniem się, czy chorobami. Dieta jest ważna również w przypadku całkowicie zdrowych osób. Pozwala ona na dostarczanie naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Gdy nie dbamy o to z jakiej kuchni korzystamy, bardzo często spożywamy pewne składniki odżywcze w nadmiarze, z drugiej strony pewnych składników, czy witamin w ogóle nie dostarczamy naszemu organizmowi. W takiej sytuacji możemy narażać się na problemy zdrowotne, jeśli przez długi czas źle się odżywiamy.

elegans.pl

Dynamiczna branża

0

Szeroko pojmowana branża gastronomiczna, restauracyjna oraz hotelarska także posiada swoje określenie, z którym być możne nie każdy miał okazję się zetknąć. Wszystkie wymienione powyżej branże są ze sobą powiązane w bardzo ścisły sposób. Cała ta branża natomiast określana jest mianem horeca. W chwili obecnej sektor ho-re-ca zaliczany jest na starym kontynencie do jednej z najszybciej oraz najbardziej dynamicznie dziedzin gospodarki, która jednocześnie przynosi bardzo wysokie dochody – co więcej, systematycznie one wzrastają. Przed pięcioma laty ich wysokość w skali roku oscylowała w granicach trzystu czterdziestu miliardów euro – przyznać należy, iż w rzeczy samej jest to kwota po prostu astronomiczna. Ilość tych osób, które właśnie w branży ho-re-ca pracują wynosi kilka milionów – z cała pewnością ponad osiem. Zdecydowanie największą w tym zakresie ilość pracowników zatrudniają lokale gastronomiczne ze wskazaniem na bary oraz restauracje – ilość ta wynosi niemalże siedemdziesiąt pięć procent wszystkich pracowników sektora horeca. Generalnie rzecz biorąc, częściej zatrudniane są w tej branży kobiety, nie mniej jednak nie są to jakieś bardzo miażdżące różnice w porównaniu z pracownikami płci męskiej. Ogólnie są to w jednym i w drugim przypadku przeważnie młodzi ludzie. W opisywanym tutaj sektorze gospodarczym zarobki nie należą niestety do najwyższych. Popularne sieci restauracyjne dla przykładu zatrudniają młode osoby po najniższych z możliwych stawkach, ale nie tylko tam są powody to narzekania pod tym względem. Jeżeli zaś chodzi o strukturę branży ho-re-ca, to są to nie tylko duże sieci hotelarskie czy gastronomiczne, ale również i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, gdzie liczba zatrudnionych osób jest naprawdę niewielka. Na rozwój tego sektora wpływ ma bardzo wiele rozmaitych czynników, między innymi jest to rosnące zainteresowanie turystyką, ludzie podróżują coraz chętniej i częściej, w związku z czym zainteresowani są usługami hotelarskimi oraz gastronomicznymi.

modny-styl.pl

Kuchnia francuska

0

Mówić o kuchni, wprost trudno nie wspomnieć francuskich przysmaków. Dzieje się tak, dlatego, ze francuskie potrawy są nie tylko doskonałe w swym smaku, ale także przyrządzane z elegancją i finezją. Niemal każdy człowiek, który choć raz przebywał we Francji i jadł tamtejsze potrawy na pewno ich niesamowity smak zapamięta na bardzo długo. Najczęściej Polacy kojarzą kuchnię francuska ze ślimakami, bądź też żabimi udkami, jednakże nie w pełnym stopniu jest to prawda, mimo, że potrawy te dla kraju są szczególnie charakterystyczne. Dodatkowo charakterystyczne jest także to, ze kuchnia francuska cechuje się faktem, ze wszystkie przyrządzane tutaj potrawy muszą cechować się świeżością. Dziś, jeśli weźmiemy pod uwagę elementy kuchni francuskiej, musimy stwierdzić, że jest ona bardzo różnorodna. Warto wspomnieć przede wszystkim istniejące tutaj gatunki serów, których to jest ponad siedemset rodzajów. Do niemal wszystkich posiłków na terenie Francji podaje się niewielkie ilości wina. Kuchnia francuska zadziwia bogactwem smaków.

convict.pl

Produkowanie wędlin

0

Produkcja wędlin odbywa się w zakładach określanych mianem masarni. Mają one sprzyjające ku temu warunki, takie jak chociażby odpowiednie wyposażenie. Wymienić tutaj można profesjonalne urządzenia, meble i wiele sprzętów takich jak dla przykładu kloce masarskie (kloce produkuje się z drewna albo ze specjalnego tworzywa sztucznego), noże, topory, maszynki do mielenia mięsa, piece, deski do krojenia i wiele innych. Oczywiście, wędliny robić można również we własnym, indywidualnym zakresie, nie mniej jednak będą się one różniły od tych produkowanych w masarni. Na uwadze mieć bowiem należy fakt, iż produkcja wędlin jest procesem złożonym, składającym się z wielu etapów. Dobór poszczególnych czynności uzależniony jest oczywiście od tego, jaki konkretnie ma być produkt końcowy. Ponadto przy produkcji wędlina zastosowanie znajdują rozmaite gatunki mięs. Najczęściej chyba kupić można wędliny zrobione na bazie wieprzowiny oraz mięsa drobiowego, rzadziej natomiast z wołowiny albo z dziczyzny. Do tego wszystkiego potrzebnych jest wiele dodatków, jak chociażby przyprawy. Finalny produkt charakteryzować się powinien również tym, że zarówno jego smak, jak i kolor, są spójne. Spośród technologicznych procesów występujących przy produkcji mięsa wymienić można między innymi rozdrabnianie, mieszanie, tyndalizację, pasteryzację, wędzenie, duszenie oraz smażenie. Lista ta jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Jakość dostępnych na rynku wędlin jest bardzo zróżnicowana, zależy to od wielu rozmaitych czynników.

cooltural.pl

Francuska elegancja

0

Francuzi na całym świecie słyną nie tylko z elegancji, ale również i tego, że ich kulinaria to sztuka niebywale kunsztowna i wyszukana. Francuska sztuka kulinarna to niewątpliwie najbardziej znana kuchnia świata, łącząca w sobie bardzo wyrafinowane smaki. Dotyczy to w szczególności kuchni określanej mianem haute cuisine – narodziła się ona co prawda we Francji, ale takie standardy są obecnie przyjęte na całym świecie. Jest to wyjątkowo ekskluzywna kuchnia, potrawy z zakresu której podawane są w najlepszych i najbardziej luksusowych restauracjach. Jak więc nietrudno się domyślić, są to dania bardzo drogie. Przyrządza się je tylko i wyłącznie ze świeżych składników, niejednokrotnie sprowadzanych na indywidualne zamówienie z różnych stron świata. Przygotowaniu dań poświęca się mnóstwo uwagi, wszystko musi być wykonane starannie i precyzyjnie. Liczą się nie tylko smaki, ale także efekt wizualny – potrawa i pod tym względem musi prezentować się bardzo atrakcyjnie. Do dań jest też szeroki wybór najlepszych win.

naszawitryna.pl

Kiełbasy

0

Produktów wytwarzanych w masarniach wymienić można bardzo wiele. Urozmaicenie w tym zakresie jest spore, a możliwe jest między innymi z tego powodu, że masarnie są zakładami specjalnie przystosowanymi do produkowania rozmaitych wędlin etc. Posiadają profesjonalne urządzenia i sprzęty jak chociażby kloce masarskie (kloce drewniane oraz kloce wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego), deski do krojenia, maszyny do rozdrabniania, piecie i mnóstwo innych. Jednymi z najchętniej kupowanych produktów, jakie powstają w masarniach są kiełbasy. Oczywiście, nie ma najmniejszych przeszkód, aby kiełbasę zrobić sobie samemu w domu – taka własnej roboty będzie bez wątpienia lepsza i smaczniejsza. Nie mniej jednak w sklepach na stoiskach z wędlinami wybór – jeśli chodzi o kiełbasy – jest bardzo duży. W ramach ciekawostki można w tym miejscu podać informację, iż nasza nazwa tych jakże lubianych produktów spożywczych posiada swoje korzenie w języku węgierskim. Tradycyjne kiełbasy są wyrabiane z mięsa wieprzowego. Ich smak zdeterminowany jest wieloma czynnikami. Wszyto zależy od tego jakiej jakości jest to mięso, jakie są dodatki, jak zostało przyprawione i tym podobne. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj również sposób konserwacji mięsa. Inaczej smakować będą wędzone, inaczej suszone. Podobnie jak wszystkie wędliny, tak i kiełbasy podzielić można na trzy grupy, a mianowicie trwałe, półtrwałe oraz nietrwałe. Im bardziej trwała jest kiełbasa, tym lepsza jest jakościowo oraz tym wyższa jest jej cena.

nieoficjalnie.pl

ZOBACZ TEŻ